@@ProgramistaNaBudowie Wyszło mega !! Czekam na kolejne odcinki My zaczynamy w ciągu 2 tyg. O ile pogoda pozwoli. A jak nie, to bedzie się nadrabiać na wiosnę. Oby ekipa była choć w połowie tak dokładna 😄
@@ProgramistaNaBudowie To nie krytyka !! Dla mnie układanie kabli bezpośrednio pod tynkiem ,jest błędem a tym bardziej Ethernet. Dlatego polecam układanie w rurach karbowanych ( peszlach) .Gdy jest potrzeba dwóch przewodów kabla Cat 5/6/7 Duplex ułatwia wciąganie w rurki. . Dużą zaletą jest też możliwość wymiany kabla beż kucia ścian . Pozdrawiam.
Ah, teraz rozumiem. Myślałem, że jest to jakiś przewód typu światłowód i się zacząłem zastanawiać o co chodzi. No jasne, gdzieś czytałem, że niby w peszlu najlepiej bo te przewody delikatne są. No, ale ja już mam zrobione tak i nie myślałem w ogóle by robić w peszlach. U mnie do każdego gniazdka idą dwa przewody i mam conajmniej dwa gniazdka lub więcej w zależności od pomieszczenia. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Obejrzałem pobieżnie, więc może czegoś nie ogarnąłem. Ale widzę, że część przewodów masz w peszlach, część na ścianach, jakieś dziurki w peszlach, zamiast np. trójników czy puszek. Osobiście na bank bym tak nie zrobił. Wszystko w peszlach z pilotem i na tyle luźno, aby można było wymienić przynajmniej kluczowe odcinki bez kucia całego domu. Nie wiem jakie tam kładłeś kable dokładnie, ale za 20 lat mogą nie wystarczyć. Może będzie się stosować światłowody. Już teraz kładłbym coś co pozwoli na minimum 25 Gb/s na każdym z odcinków. Za chwilę będzie normą 8K 120 Hz+ z HDR, może będziesz chciał połączyć rzutnik do kompa w innym pokoju czy coś. Może optyczny HDMI będziesz chciał sobie dołożyć - musi przejść razem z wtyczką przez peszel (sic!). Ja bym też poprowadził instalacje 12 V i/lub 24 V do miejsc gdzie będą LED-y i urządzenia IoT, denerwuje mnie osobiście milion zasilaczy do wszystkiego :)
Cześć Mariusz! Przy budowie domu trzeba czasem iść na kompromisy lub podjąć decyzję na jakim poziomie zakończyć inwestowanie w daną gałąź technologii. W moim przypadku jest to kat6 i więcej nie inwestuję. Zastanawiałem się na kat6a, ale to już za późno w sumie było bo przewody miałem już kupione. Jednakże w tym momencie jest to dla mnie mało istotne. Myślę, że należy się zastanowić dlaczego za te 20 lat miałbym *realnie* potrzebować tak dużych prędkości? Za 20 lat to ja będę miał 50 lat i wydaje mi się, że specjalnie nie będzie mi przeszkadzało, że mam w domu 1 Gb/s czy więcej, bo podobno na kat6 da się osiągnąć więcej, nawet do 10 Gb/s, a u nas są krótkie odcinki, głównie po 15 metrów z kilkoma łagodnymi zakrętami. W wieku 50 lat ja już będę myślał o emeryturze, a nie przesyłaniu plików w domu miedzy urządzeniami po 20 Gb/s. Przynajmniej tak mi się wydaje, stąd też podchodzę z dystansem do robienia instalacji sieciowej future-proof ;) Natomiast na budowie wszystko trzeba indywidualnie pomyśleć. Dodatkowo będziemy mieć sieć WiFi. Ona też pewnie będzie kiedyś działać na większych prędkościach, a wymiana przewodu na suficie nie jest akurat problematyczna. Najwyżej więcej urządzeń będzie pracowało w sieci bezprzewodowej i już jeśli zajdzie konieczność przyspieszenia wymiany danych między urządzeniami. > Za chwilę będzie normą 8K 120 Hz+ z HDR Ja już przespałem normę 4K, 60Hz, 120Hz i inne które weszły. Od 8 lat mam telewizor 42” 1080p i w cale mi to nie przeszkadza. Nie zwracam na to po prostu aż takiej uwagi. Instalacji na rzutnik świadomie nie robię. Raczej jesteśmy amatorami oglądania czegokolwiek na TV. Widziałem, że są fajne rzutniki typu Mi Laser Projector, które ustawia się na szafce RTV lub kapkę dalej i można oglądać duży obraz, a wtedy HDMI może być za szafką RTV, więc wymiana przewodu jest prosta. Dodatkowo takie urządzenia w przyszłości, o ile jeszcze nie mają, to z pewnością będą miały możliwości streamingu z dowolnego urządzenia. Nie zgłębiałem tematu. Jedyne co widziałem, to że warto pomyśleć nad instalacją do wysuwania i chowania ekranu z sufitu, co jeszcze sprawdzę, bo pewnie potrzeba jeszcze dociągnąć tam jeden przewód. Jeśli chodzi o instalację smart home, to oczywiście będzie. Dopiero skończyłem część elektryczną i część sieci domowej. W następnej kolejności zabieram się za automatykę i alarm, także wszystko przede mną. Mariuszu, dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Już teraz 1G robi się wolne w sieci lokalnej jak ktoś przewala dużo i dużych danych po ssd/pamięciach flash z NVMe, itd. Nic nadzwyczajnego nie będzie jak kiedyś w domu będzie standardem 100G po miedzi. Kto pamięta czasy 10M, 100M, huby, itd.? Każdego śpiewka, po co ci więcej jak 100M - starczy na 20-30 lat. Wtedy tylko niektóre switche miały jedynie uplinki 1G. Wkrótce standardem będzie 10G w domu a u niektórych już jest, bo 2,5G to takie przejściowe i bez sensu.
@@EmiNetworks U nas w mieszkaniu, po sieci, i to bezprzewodowej obecnie tylko robi się kopia zapasowa przez Time Machine na NAS z dwóch komputerów oraz przesyłam tam pliki po zmontowaniu filmu, czasem zdjęcia celem zarchiwizowania. Myślę, że to zależy od tego jak kto korzysta z sieci. Niektórzy mogą potrzebować dużej przepustowości, ponieważ zarabiają na obrabianiu tych danych, więc prędkość może mieć znaczenie. Ale w naszym przypadku tak nie jest. Jak przesyła mi się 20 GB przez 5 minut czy ile, nawet nie potrafię stwierdzić, to nie ma to dla mnie znaczenia, bo nie potrzebuję tych danych wysłać tam w 15 sekund. Po prostu okienko jest w tle i się przesyła. Jeśli jest uzasadnienie biznesowe czy jakiekolwiek sensowne, to jasne lepiej od razu przygotować instalację na przyszłość jeśli jest możliwość. U mnie przygotowanie instalacji na przyszłość, to będzie doprowadzenie w miejsce routera mikrorurki światłowodowej na zewnątrz żeby można było zamocować światłowód, gdy się pojawi.
@@ProgramistaNaBudowie Nie dygaj, bo widzę, że zaczynasz się po swojemu usprawiedliwać i wymyślać. Na tym Madexie na tak krótkich odcinkach w przyszłości zrobisz upgrade do 10G w sprzęcie i będzie działać. Certyfikacji w domu nie potrzebujesz, więc nie musi być cat.6A. Mimo wszystko mogłeś położyć 6A, albo 7, ale już za późno. Do tego chcesz zamurować skrętkę czego robić się nie powinno.
@@EmiNetworks Sami specjaliści "teoretycy" się zaczęli w temacie wypowiadać, bo rzekomo każdy coś w temacie wie, bo przecież każdy Polak to i lekarz i prawnik i rzecz jasna informatyk. Ktoś kto nie ma pojęcia praktycznego w kwestii przebiegu, procesu ale przede wszystkim pracy na takiej budowie jaką jest od zera stawianie domu to powinien co najwyżej like'a dać, a nie się mądrzyć jeden przez drugiego. Ot co. Pozdrawiam.
@@ProgramistaNaBudowie najchętniej zobaczyłbym jakiś obwód od samego końca przez wszystkie punkty aż do rozdzielni. Nigdy tego nie robiłem, coś wiem ale jak bym zobaczył jak to u Ciebie jest to byłoby super 🙂😮
@@tR-vn3gh Zerknij na kilka poprzednich filmów, gdzie pokazywałem jak prowadzę przewód z rozdzielnicy do punktu, a później pokazuję jak wprowadzam przewód do puszki i zdejmuję tam izolację. Myślę, że wszystko będzie jasne jak obejrzysz poprzednie nagrania z tej serii.
@@marcink1980 Marcinie, te przewody to są tylko do sieci LAN. Dopiero się zabieram za automatykę. Do każdego włącznika czy panelu dotykowego będę prowadził skrętkę z rozdzielnicy czyli w gwiazdę, a dodatkowo między panelami dotykowymi będę prowadził skrętkę w topologii magistrali czyli od rozdzielnicy przez każdy panel dotykowy i z ostatniego panelu z powrotem do rozdzielnicy.
Cześć! Nie ma takiej możliwości żeby tam jeszcze coś przeciągnąć. Musiałbym dać całkowicie nową pustą rurkę obok. Pozostaje lutowanie skrętki lub wifi albo przepięcie się do gniazda obok. Pozdrawiam!
Ah, chodzi pewnie o rurkę w ścianie. Nie robiłem tak. Nic wymieniał nie będę. U rodziców w domu nic się ze skrętka nie stało przez wiele lat, a my tu mamy sporo więcej skrętek na pomieszczenie niż potrzebne.
A widzisz z tym to już ile kto chce to tyle wystawia. Można jeden przewód wystawić i do niego podłączyć switch, a można wystawić od razu 6 przewodów. Jakiś telewizor, konsola, może dekoder chociaż nie wiem. Jakieś inne urządzenie, a może przewód się uszkodzi i będzie trzeba skorzystać z innego gniazda. Nie wiem do końca co przyszłość przyniesie. 3 to minimum moim zdaniem w obecnych czasach, 6 to bardzo dobrze jak dla mnie osobiście. Pozdrawiam!
No i właśnie tego nie polecam, zrobiłem tak samo i teraz cierpię. Teraz projektuje tak że będą peszle w ścianach, kanały z możliwością wymiany i dodawania kabli. Dosłownie każdy przewód powinien być łatwo wymienialny, bez kucia, bez zgadywania i przypominania sobie którędy biegnie. Szczególnie z poddaszem tego typu daje to duże możliwości.
Cześć Wojciech! No rzeczywiście już tutaj nie dołożę żadnego przewodu. Jak zapomnę, to podłączę sprzęt do wifi i tyle, tragedii nie będzie :) Takie było moje założenie na początku, więc tak działam. Można było coś pewnie lepiej pomyśleć, ale nie wiem... Szczerze to mam już dosyć tych przewodów i chciałbym mieć ten etap za sobą. Aby do przodu, jeszcze kilometr przewodów i koniec. Niektórzy nie są w stanie przebiec tyle ile tutaj jest przewodów w domu ;) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie w skrócie - jestem skazany na to co mam w ścianie, mam małe dzieci więc kucie odpada, pojawiła się potrzeba dodania termometrów i czujników stanu powietrza (responsywnych - więc bateryjne zigbee odpadają), skończyła się ilość obsługiwanych przycisków w puszkach, brakuje możliwości pociągnięcia zasilania aby powiesić tablety, zbudowałem niańkę z wykorzystaniem TF (yamnet i frigate) - wifi się dla streamu nie sprawdzi a rozdzielczość ma tu bardzo duże znaczenie (szczególnie jak chcesz rozpoznać czy i które dziecko jest w łóżeczku czy wspina się na stół). Pojawiły się rolety, których wcześniej nie przewidywałem, przeniosłem telewizor, zbudowałem interkom (bardzo wygodne rozwiązanie) i znowu - wszystko zamurowane w ścianach a kuć się nie da przy dzieciach. Do tego producent mojego rozwiązania splajtował i trudno za normalne pieniądze coś przebudować, trzeba by robić od nowa (i znowu kucie) - do tego system był zamknięty i zostałem bez dokumentacji. W przypadku skrętek, z jakiegoś powodu po kilku latach 2 przewody przestały działać prawidłowo, prawdopodobnie były przełamane i to była kwestia czasu kiedy zaczną się problemy - więc LAN w salonie tylko po wifi. Doszła też potrzeba sterowania gniazdkami (pokoje dziecięce, żelazko, płyta). Pojawiły się kontaktrony na drzwiach do pokojów (np. włączają automatycznie niańki) I najgorsze, instalacja jest źle opisana i pomieszana i nie da się dojść co jest co (ale to raczej Ciebie nie dotyczy :) ). I to wszystko w mieszkaniu w bloku. Dlatego teraz jeśli uda mi się budować dom, to numerem jeden moich wymogów jest elastyczność modernizacji instalacji. Naprawdę trudno jest przewidzieć jak zmienią się potrzeby, jakie nowe rozwiązania się pojawią czy jak koniec końców będzie wszystko wykorzystywane. Jako że jesteś programistą, to gwarantuje że na którymś etapie wpadniesz na pomysł jeszcze lepszego ułatwienia sobie życia :P więc można założyć że szybko zabraknie Ci możliwości rozbudowy. Wielką wadą wifi jest to że wraz ze wzrostem ilości urządzeń działa coraz gorzej i bardziej zawodnie, a gwarantuję - ilość urządzeń będzie rosła bardzo szybko.
@@ProgramistaNaBudowie z takich przykładów rozbudowy: - użycie TF i programistycznych sterowników PIR i elektrozaworów do grzejników, plus dołożenie 2 wentylatorów, dało niesamowite oszczędności w ogrzewaniu i poprawiło drastycznie komfort, okazało się że jeden grzejnik wspierany wentylatorami jest w stanie ogrzać 80m2 mieszkanie za 1/3 ceny kosztów energii tradycyjnego rozwiązania do tego zapewniając rześkie powietrze - ale wymaga to dużej ilości czujników. - gdy dzieci były chore - sprawne nawilżanie i odświeżanie było kluczowe, dlatego pojawiła się nieprzewidziana wcześniej opcja wstawienia nawilżaczy i czujników jakości powietrza - niańka - pilnuje dzieci, informuje (powiadomienia na telefon, telewizor i na głośnik) gdy któreś płacze - bo czasem oglądając film nie było słychać - domykacze do okien - bajer ale jak się dobrze śpi przy otwartym a jak miło wstaje przy zamkniętym - frigate - rozpoznawanie obecności i domownika - jak słucham radia i przechodzę do innego pokoju to radio gra tam gdzie jestem, do tego 100x lepsze od wszelkich czujników ruchu
O Panie, dzięki za podzielenie się swoimi pomysłami i tym co już zrealizowałeś, i to w bloku! Jest tu trochę tematów, które potrafię sobie wyobrazić jak są skomplikowane do zrealizowania. O części z tego co wspomniałeś mam pomyślane, ale nie o wszystkim. Reszta natomiast wychodzi poza moje wymagania i z pewnością na ten moment odpuszczam gonienie króliczka automatyki domowej. Zobaczymy jak będzie nam się żyło z tym co mam zaplanowane. Gdzieś trzeba powiedzieć stop ;) Z takich rzeczy co wspomniałeś, to będziemy mieć czujnik jakości powietrza, ale nie per pomieszczenie a jedynie w salonie i sypialni, przynajmniej na ten moment, by wentylacja mechaniczna mogła przyspieszyć lub zwolnić na podstawie odczytów - wentylacja i tak działa centralnie. Kontaktrony w drzwiach wewnętrznych i oknach również będą. Myślę, że Twój komentarz przyda się tym, którzy zastanawiają się co można zrobić w domu z automatyką. Pozdrawiam i powodzenia w realizacji założonych planów!
A ile wypuściłeś przepustów na wejście ISP? ja widzę ze dobrze jest machać spory przepust w rozsądnym miejscu od razu z zasilaniem zeby dało sie światło zaraz po wejściu do budynku w tej skrzynce z UPSownym zasilaniem dać pod media konwerter i zmienić na skrętkę która już idzie tam gdzie trzeba ale lepiej mieć jakieś luźne lany które potem mogą iść pod POE do Starlinka, ODU z LTE albo coś na dach do Radiówki a poza kamerami na zewnątrz i APkami tez dobrze zostawić 1-2 aby z nich można było przedłużyć do jakichś budynków gospodarczych , warsztatów bo tam mogą pójść kolejna kamery i tam można dać osobnego świtach POE ale powinna być wyższa kategoria aby potem kolejna kilka kamer poszło w dobrej jakości po takim kablu - ja robię wszystko właśnie w CAT 6A a sprzęt sieciowy core na 10GB a część na 2,5GB z opcją kiedyś upgrade'u jak będzie potrzeba. Warto też dać kilka srętek do kotłowni bo teraz wszystkie piece, pompy, zawory mogą być samrt i fajnie zeby to było pewne po kablu z POE a nie po WIFi które miewa humory ze stabilnością. Pozdro i bardzo ładna i fachowa robota :)
Cześć! Zrobiłem jeden przepust mikrorurką z ziemi, na ścianę pod styropianem, dalej na sufit i do tej szafy żeby można było tam wprowadzić światłowód. Drugi przewód typu skrętka idzie bezpośrednio ze strychu od modemu z anteną zewnętrzną przez sufit do szafy i on jest do internetu mobilnego, z którego obecnie korzystam. Światłowód będziemy wprowadzali jeszcze w tym roku, obecnie dostawca uzyskuje pozwolenia na zajęcie pasa drogowego i takie tam żeby zacząć prace. Sąsiad ma star linka, jest taki sobie. Mój internet 5G z Play działa lepiej, więc różnie z nim bywa. Do budynków gospodarczych nie robię internetu przewodowego. Na ogród mam wypuszczone dwie skrętki na elewacji by móc podłączyć do nich zewnętrzny punkt dostępowy, który swoją drogą posiadam, ale nie podłączyłem jeszcze. Do tych urządzeń w gospodarczym mam doprowadzone przewody. Dzięki za komentarz :)
Cześć, Napisz mi proszę na co tyle gniazdek na ścianie? Tam gdzieś chyba nawet 8 puszek w rzędzie widziałem. Czy w każdym pomieszczeniu masz gniazdo z ethernetem? Pozdrawiam, D.
Cześć! Przede wszystkim to u nas w domu będą tylko pojedyncze gniazda prądowe, żadnych podwójnych - zbieracze kurzu bo inna konstrukcja. Stąd mamy dużo puszek. Gniazda ethernet w salonie, sypialniach, pracowni. W reszcie nie ma bo nie widzę potrzeby. Tam gdzie 8 puszek, to do dwóch mają iść jeszcze przewody audio do potencjalnych głośników, które znajdą się po obu stronach wnęki z telewizorem, taka fanaberia. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Szukam inspiracji dla swojej instalacji 😅 Nie chciałbym utopić wiadra pieniędzy w instalację, która okaże się nie potrzebna, ale z drugiej strony są technologie fajne i stosunkowo nie drogie, a przydatne tylko trzeba by było mieć kwadratowy łeb, aby wiedzieć jak wszystko działa i co byłoby przydatne, a przy tym nie dać się okraść tym wszystkim naciągaczom 😉😁 A jak z automatyką u ciebie w domu? Jakieś plany?
@@dnamovies3976 Jak tu robić dla siebie i nie dostać kwadratowej głowy od czytania, porównywania, liczenia i planowania? :) Teraz planuję jednocześnie elektrykę, wodę i podłogówkę. Jest o czym myśleć... Tak, będzie automatyka, przewodowa. Wstępnie zapowiedziałem serię o automatyce w odcinku 79. Czekam na komponenty i będę Wam tutaj prezentował coś niecoś. Przewody automatyki, to u mnie ostatnia runda z rozkładaniem przewodów. Myślę, że pójdzie z nią szybciej niż z przewodami elektrycznymi, bo trochę mam już dosyć ;) Robię, robię i nic nie widać efektów. Jeszcze o tym wspomnę, ale trzeba zebrać ogromne pokłady cierpliwości by samemu porwać się na taką instalację jak moja. Sąsiad przychodzi i się pyta, czy elektryk już widział, co będzie odbierał :D Rozplanuj sobie dobrze gniazda, najlepiej pod projekt aranżacji bo tak najłatwiej. Dodaj kilka gniazd więcej by uniknąć przedłużaczy i gotowe. We wcześniejszych filmach nagrywałem spacer z gniazdami, powinno być widać co i jak zaplanowałem.
Cześć Adam! W salonie 6 bo kilka urządzeń tam będzie jak TV, konsola, amplituner czy coś innego mi się wymyśli, oraz warto poprowadzić jakiś zapasowy przewód. 4 gniazda też pewnie by wystarczyły w miarę na styk. Planujemy tam mieszkać bardzo długo, nigdy nie wiadomo. Można od biedy podłączyć jakiś hub czy coś, ale po co, skoro można w ścianie ukryć przewód.To samo w pokojach, po 2 gniazda na stronę. Nie wiem po której stronie będzie stało biurko ;) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie bardzo dziekuje za blyskawiczna odpowiedz. mz jestesmy na etapie kupna domu, wiec nie bedzie to takie proste jak u ciebie, ale tez chcielibysmy przyszlosciowo myslec i instalacje juz robic pod Smart home. (elektryka i tak do wymiany od podstaw) myslelismy o KNX + oswietlenie poprzez DALI co pozwoli zaoszczedzic kabli.
@@adamkapica728 Sprawdź Ampio. Oni też mają magistralne oświetlenie. Poszukaj po "Oświetlenie magistralne Ampio". Nie potrzebujesz do tego specjalnej oprawy DALI za ekstra 200-300 zł. Ampio posiada taką magistralę adresowalną i będziesz mógł to samo zrealizować. Można sterować napięciowo lub prądowo. Moduły sLEDu lub sLEDi. Koszt modułów to gdzieś ok. 100 zł netto na oprawę. Bierzesz taką oprawę jaka się Tobie podoba, a nie taka jaka jest dostępna i podłączasz.
@@adamkapica728 Ten przewód co podrzuciłeś to jest jakiś przewód magistralny. Myślę, że z powodzeniem mógłbyś go użyć w instalacji Ampio. Ja u siebie zastosowałem skrętkę kat 5e (4x2x0,5) i też będzie okej, z tym, że dwie pary żył będą niewykorzystane w magistrali. Jeśli mam rację to wszystko powinno działać tak samo. Ogólnie proponuję Tobie odezwać się do Ampio, napisać jaki chcecie zakres automatyki i zadaj im konkretne pytania. Myślę, że rozjaśnią Ci sytuację, dostaniesz przy okazji ofertę i może nie będziesz nawet musiał dłużej myśleć o KNX ;)
Cześć! Jeśli dobrze pamiętam, największa rura ma 37 mm, później była 28 mm i 20 mm. Można puścić całą kantówkę od wiązara do wiązara, wtedy nie byłoby takiej zabawy. Ostatecznie przy pracy nad sufitem musiałem obok puścić całe kantówki, więc za dużo mi to nie zmieniło, a tylko się napracowałem przy tych "wspornikach". Od razu zrobić od wiązara do wiązara i będzie lepiej i prościej. Pozdrawiam!
Dzięki za odpowiedź gdybyś to robił drugi raz dalej poszedłbyś w rurki rl, czy może koryta? btw. Nie wiesz czy przy wiązarach mogą isć koryta owarte i w nim kable luzem bez peszli ?
Nie korzystałem z korytek, więc nie mam porównania. Z rurkami pracowało mi się całkiem okej. Rurki mogłem jeszcze na etapie sufitu lekko przesunąć, odczepić, cokolwiek. Z korytkiem byłoby ciężko. Sam przewód elektryczny posiada izolację żyły oraz izolację przewodu i podobno to wystarcza do spełnienia normy by taki przewód móc układać bezpośrednio na wiązarach. Ja dałem rurki by to jakoś zebrać do kupy i utrudnić ewentualnym gryzoniom dostępu do przewodów.
No i fajnie. Jedna rzecz mnie tylko nurtuje - na te kołkowane w ścianach odcinki przewodów Ethernet idą potem jakieś osłony, czy płyty gipsowo-kartonowe, czy bezpośrednio tynk (cementowo-wapienny, gipsowy...)?
Cześć! Szczerze to nie mam pojęcia i się nad tym nie zastanawiałem. Nie wydaje mi się żeby to był jakiś problem, że tam jest trochę skrętek obok siebie. Najważniejsze, że są z dala od przewodów elektrycznych. Nawet spędziłem te 15 minut na zgłębienie tematu i tutaj jest to ciekawie opisane (Alien Crosstalk, AXT): - www.truecable.com/blogs/cable-academy/when-aliens-attack-avoiding-ethernet-alien-crosstalk - www.patchcordsonline.com/what-is-crosstalk Z tego co zrozumiałem to przy prędkościach do 1 Gb/s, to właściwie nie jest problem, a ja właśnie taką sieć robię w naszym domu. Druga sprawa to jak tak pomyśleć, to ja co prawda położyłem 19 przewodów w jednej rurze, ale one nie są ściśnięte, że aż izolacja piszczy, tylko sobie leżą elegancko. Dodatkowo, z tych 19 przewodów praktycznie tylko połowa będzie w użytku stałym. Zatem zostaje nam te 10 przewodów, gdzie jest aktywna transmisja, reszta to zapasowe. Na drugiej nitce mam 11 przewodów, ale tam również połowa będzie w stałym użytku. Wierzę, że nie będzie z tym żadnego problemu. Dzięki za zwrócenie uwagi na to zagadnienie. Pozdrawiam!
Nie wiem jak długo jeszcze będziesz wykańczał dom. Ale proponuje w kwestii oświetlenia roboczego zawiesić dwa większe halogeny w szczycie kalenicy w dwóch miejscach i skierować w dół . A jeden na statywie zostawić do dokładnego oświetlenia miejsca pracy. Pozdrawiam
Cześć, nie łatwiej było poprowadzić sobie w uchwytach, które zamontowałeś do belek linkę stalową i do niej na trytki połapać przewody ? Taka ilość przewodów w rurce to problem z ich wciąganiem co na filmiku widać. Nawet bez linki stalowej dałoby radę to ogarnąć jeżeli odległości między uchwytami nie są jakieś duże.
Cześć Rafał! Oczywiście, że byłoby łatwiej. Użyłem rury instalacyjne celem ochrony przewodów i wiązarów. Tak samo będę robił przy układaniu instalacji automatyki i alarmu. Może to przesada, może nie, ale wolę mieć święty spokój, że zabezpieczyłem tą instalację tak jak uważałem za słuszne. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Instalacja w rurkach to nie jest zły pomysł. Można się zastanowić nad większym przekrojem rurki bądź dać parę idących obok siebie. Ciągnięcie z trudem przewodów na siłę to nie najlepszy pomysł.
No jasne, można było to trochę lepiej zrealizować. Uparłem się przepchnąć i dało radę. Ciężko się je pchało bo było ich 19 i wchodziły w 5-ciu różnych miejscach na trasie. Na końcu jak już wkładam przewody do rury na dole, to widać, że wchodzą całkiem lekko. Kwestia była tak naprawdę ciężaru tych przewodów (było ich tam ponad 300 mb) i że trzeba je było niejako wciągać do tej rury. Myślę, że będzie okej. Następnym razem bym wykorzystał dwie rury o średnicy 37 mm, ale takich nie miałem.
Cześć Grzegorz! Powiedzmy, że lubię internet po kabelku :) Położenie przewodowej sieci w pokoju na tym etapie nie kosztuje praktycznie nic. Można używać wifi i pewnie będziemy w większości sprzętów korzystać z wifi, ale kabel to kabel. Będziemy mieć punkty dostępowe na dwóch sufitach w domu i do nich będziemy podłączać urządzenia mobilne. U nas sieć będzie podzielona na kilka różnych podsieci z podziałem dostępu dla każdej, gdzie np. urządzenia/moduły automatyki nie będą miały dostępu do internetu czy serwera NAS z naszymi plikami czy kopiami zapasowymi, tak samo np. konsola nie będzie miała dostępu do niczego innego w domu a tylko dostęp do internetu po kablu, urządzenia gości nie będą miały dostępu do niczego w sieci prócz internetu, itp. Korzystanie z sieci wifi udostępnionej przez urządzenie jakim jest kamera (jeśli dobrze zrozumiałem), to nie jest najbezpieczniejsza konfiguracja sieci w domu. Zwłaszcza, jeśli jest to chińska kamera zapisująca wideo na chińskich serwerach. Popraw mnie jeśli się mylę. Na pytanie o automatykę odpowiadam dosyć szczegółowo w odcinku nr 79. Jest tego trochę, ale z drugiej strony można automatykę rozbudowywać w nieskończoność i dopóki w portfelu są pieniądze. Będziemy realizować cały temat z umiarem :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie no tak programista... masz racje nic to nie kosztuje a od przybytku głowa nie boli o automatyce juz widziałem odcinek fajnie też będę robił cos podobnego ale na ampio i grenton chyba mnie niestać na 11 pomieszczeń w moim przypadku to 25k pewnie zrobię instalacje w gwiazdę a w miarę możliwości bede uzupełniał system
Siema, właśnie wczoraj wkleiłem ostatnie puszki u siebie na budowie, musze kupić przewody, możesz napisać jakich kabli u siebie użyłeś jeśli chodzi o sieć lan, oraz jaki kabel antenowy do TV ? Co do sieci LAN wiem że polecane przewody to madex i bitner, najlepiej kat6 robić myśląc przyszłościowo, ale chętnie wysłucham Twojej opinii.
Cześć! Wykorzystałem przewody Madex kat 6 UTP. Kabla antenowego nie mam w domu, nie oglądam telewizji od ponad 10 lat. Nie mam zdania na temat czy jakiś przewód jest lepszy od innego. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z przewodami sieciowymi. Bierz polecane, powinny być okej.
Cześć Karol! No dzięki, wyszło fajnie jestem mega zadowolony. Ogólnie to pisałem pod poprzednim filmem orientacyjnie ile poszło elektrycznych przewodów. Tutaj poszło około 600 mb skrętki, prawie całe dwa kartony. Będę z pewnością podsumowywał przewody jak już położę ostatni przewód ;) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Świetnie i dużo skrętek :) Chyba też pójdę w skrętkę kat.6. ewentualnie 6a, jeśli znajdę taką bez ekranu, z którym trzeba sobie radzić od strony gniazdek, bo wcale nie tak prosto mieć w sprzęcie końcowym uziemione gniazdo eth :) Natomiast mam pytanie związane z przewodami do kontaktronów/czujek/230V itp. Czy skrętki puszczałeś w odpowiedniej odległości od takich przewodów? W zasadzie wychodzi mi, że część skrętek LAN mogę mieć w tym samym peszlu co przewód do kontaktronu/czujek ruchu i szukam pewności, że nie będzie kłopotów. Pozdrawiam.
Cześć! Raczej nie będzie problemu jeśli puścisz sieciowe obok alarmowych. Sieciowe wspierają przewodzenie prądu na potrzeby PoE. Ja alarmowe i sieciowe puściłem razem. Elektryczne są osobno, ale czytałem gdzieś, że musiałyby elektryczne iść przez jakieś 15 metrów rownolegle do sieciowych oraz jakieś spore obciążenie by musiało być żeby zauważyć jakieś problemy. Najlepiej dopytaj elektryka, który będzie odbierał ci instalację.
Skrętki FTP powinny być uziemione tylko z jednej strony , najlepiej skrzyni Rack,od gniazda każdego w dodatku to awykonalne. Poza tym wymagania co do przesyłu rosną z każdym rokiem i może warto zamówić kat7. Ja ostatnio pracowałem już na kat7a
Cześć Kacper! Widzę, że udostępniałem wcześniej te dwa linki co poniżej, które mogą już nie zgadzać się ze stanem faktycznym, ale da ci to jakieś pojęcie o naszej instalacji. Jeszcze będę omawiał całą instalację w domu na osobnym wideo jak uda mi się już ją położyć. - szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/instalacja-elektryczna.jpg - szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/instalacja-elektryczna-punkty.jpg Pozdrawiam!
porób sobie zdjęcia tych przewodów na ścianie żebyś kiedyś się nie zastanawiał, który gdzie jest przy próbie wiercenia :-) Teoretycznie mógłbyś to z filmu wyłapać, tylko pytanie czy wszystko nagrałeś :-)
Cześć, jeśli założę światłowód, to da się podłączyć internet przewodem bez zużywania po drodze rutera ? Nie wiem, może jakaś karta sieciowa do portu usb, a w to przewód ? Bardzo proszę o odpowiedź.
@@andrzej3995 Raczej będziesz potrzebował jakieś urządzenie, który utworzy sieć wifi. No, chyba, że kabelkiem chcesz się do niego podłączyć, to pewnie da się bez innych urządzeń. Najlepiej dopytać konkretnego operatora. Nie interesowałem się aż tak, ponieważ w przeciągu 3 lat raczej światłowodu nie zobaczę.
Nie znam się na tym aż tak. Kiedyś trafiłem na jakąś grafikę, że w odległości ok. 10 cm musiałby iść dosyć mocno obciążony przewód elektryczny na długości conajmniej 15 metrów by pojawiły się jakieś zakłócenia, ale nie pamiętam gdzie to widziałem. Wtedy pewnie warto skorzystać z wersji z ekranem, ale to oznacza dużo wyższe koszta gniazd i urządzeń w szafie rack. Ja korzystałem z przewodów MADEX, innych nie mam i się nie interesowałem w sumie. To podobno dobrej jakości przewody.
A tam gdzie będzie szafa rack, jak połozyles te skrętki? beda tak zwisać z sufitu? i jak zrobisz sufit z gk to wpuścisz je od góry do szafy czy inaczej? Jak i gdzie dajesz koncentryki? Będzie jakaś szafka multimedialna? czy bezpośrednio np. z satelity na elewacji do punktów odbioru? Jaki dales kabel do domofonu? Domofonowy 14 żył? Czy on tez jest dociągnięty do szafy rack czy gdzieś indziej? Dajesz mikrorurke do światłowodu z zewnątrz do szafy rack albo jakieś skrzynki multimedialnej? I w tym miejscu zostawiasz router czy kolejna mikrorurka do np. salonu? Dajesz od budynku do granicy działki rurę hdpe na swlatlowod czy jakiś inny pesel, bo ta rura jest dosyć droga? Ogólnie bardzo podoba mi nie jak pracujesz, bo robisz to czysto i estetycznie! Pozdrawiam ;)
Cześć! Skrętki zwisają z sufitu na 120-150 cm. Będzie wpuszczone od góry do szafy, jakoś tak, jeszcze nie mam dokładnie wykombinowanego, ale to ma największy sens. Domofon będzie IP, więc wrzucam tak skrętkę kat 6 i jedną kat 5e w razie by była potrzebna do przesyłania sygnału sterującego z domofonu. Kat 6 dociągam z szafy rack, a kat 5e z rozdzielnicy, bo to ma służyć w zamyśle sterowaniu, czyli do automatyki. Co do światłowodu, to będę wrzucał mikrorurkę do pomieszczenia gospodarczego ze ściany na zewnątrz do góry i po wiązarze do szafy rack. Tam będzie wszystko. Do salonu nic nie będę wrzucał, wszystko ma być w gospodarczym zamknięte - tak sobie wymyśliłem. No i mikrorurka chyba tylko zacznie się przy ścianie, może w jakiejś skrzynce na ścianie, a jak będę robił ogród to pociągnę sobie mikrorurkę drugi kawałek do płotu. Są złączki do mikrorurek, więc pewnie tak będzie największy sens robić. Co do szafy multimedialnej, to nie wiem co tam miałoby być, bo to dla mnie oznacza szafę rack, a co do satelity to zrezygnowałem, nie chce mi się ciągnąć tych przewodów antenowych, bo i tak nie oglądamy telewizji od 8 lat... Pozdrawiam!
Cześć! Możesz dawać jeden. Ja dałem dwa dlatego, że więcej może się przydać, a idą obok siebie, więc nawet łatwo się prowadzi, a dwa, że jeśli się nie wykorzysta od razu, to może posłużyć za awaryjny gdyby coś tam się zdarzyło z pierwszym. Choć bardziej będzie służył jako dodatkowy. Do jednego gniazdka podłącza się dwa przewody (choć pewnie znajdziesz też takie gniazdo na jeden przewód), z czego po stronie routera będzie na początku podłączony pewnie tylko jeden w niektórych pomieszczeniach, a w niektórych od razu dwa - zgodnie z przeznaczeniem. Pozdrawiam!
mogę spytać jakie wymiary mają okna w małych pokojach oraz to podłużna w kuchni ? wiem że w którymś filmie mówiłeś ale nie mogę tego znaleźć ,dziękuję :)
Cześć Piaskownico! No można było to w dwóch puścić ostatecznie, chociaż wtedy lepiej w dwóch 37-kach a takich rur nie posiadałem, ale zmieściły się więc pchałem do końca. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Powiedz mi jeszcze w jaki sposób mierzyłeś ile kabla Ci potrzeba, znaczy konkretne odcinki... jak było na którymś filmie to sorki, nie wyłapałem
@@piaskownica7648 Ja ogólnie to mam projekt domu narysowany w programie graficznym i tam sobie wszystko projektuję na spokojnie i też robię pomiary takie w miarę dokładne. Rysuję sobie czasem rury i wymierzam żeby na budowie tego nie robić. Tutaj masz przykład takiego planu z punktami elektryki: szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/instalacja-elektryczna-punkty.jpg
@@ProgramistaNaBudowie no teraz to mnie zaciekawiłeś ... co to za program, tańszych nie było?Poproszę odcinek albo trzy jak się takie rzeczy planuje i rysuje
To jest zwykły program do grafiki 2d, nic wymyślnego. Po prostu w nim kiedyś robiłem rzut poziomy dla architekta i tak zostało już, rysuję sobie w nim, projektuję. Akurat ja używam www.sketch.com/, natomiast będzie dobry każdy program, który ma warstwy. Darmowy Inkscape też się powinien nadać. Myślałem by nagrać taki odcinek jak ja tam działam sobie w tym programie i w czym mi pomaga. O tu masz dla przykładu jak to u mnie wygląda: szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/projektowanie.png Mam tam kilka wersji aranżacji, różne warstwy instalacji, nad którymi myślałem, rozdzielnica, ustawienie obiektów na działce, schematy warstw na dachu czy ocieplenia stropu. W zasadzie wszystko co robiłem lub będę robił w najbliższym czasie.
Też mam u siebie Madexa cat.6, AWG 23, ale ftp ekranowany - nie mogłem doczytać, ale u Ciebie to chyba utp? Idziesz w UniFi, czy coś innego? Ja mam u siebie access pointy UniFi - głównie ze względu na obsługę vlanów w SSID(LAN, Guests, IoT). Także ładnie wygląda na suficie takie ufo ;]. Do tego kamery UniFi G4 Pro nad drzwiami wejściowymi i 4 sztuki UniFi G4 Bullet na rogach domu w podbitce, żeby każda kamera widziała siebie nawzajem. Zasila to switch PoE UniFi i jako rejestrator do kamer to UniFi Dream Machine Pro, lecz sam UDMP robi tylko za rejestrator a za router/serwer robią dwie maszyny z OpenBSD(CARP+pfsync) redundatnie master/slave.
Cześć emigrus! Poszedłem w UTP. Czytałem, czytałem i stwierdziłem, że wezmę UTP. Instalacja położona z dala od instalacji elektrycznej, krótkie odległości, nic tu się dziać nie będzie. Rozważam właśnie UniFi lub TP-Link z naciskiem na ten drugi. Oglądałem jakiegoś pana, który się zna na tych sprzętach, robił porównanie punktów dostępowych i innych sprzętów to w sumie wychodzi jak dla mnie, że oba rozwiązania można dostać w podobnej cenie i oferują praktycznie to samo, nie wspominając o interfejsie, który jest identyczny u obu choć wiadomo kto od kogo :) Póki co nic nie kupuję bo mam jeszcze sporo czasu, ale mam rozpoznany temat co do sprzętu jaki potrzebuję i jak tylko zdecyduję czy jedna czy druga marka to będę się zaopatrywał. 5 punktów dostępowych, 5 kamer, switch zarządzalny 24 porty, router i modem do LTE żeby wyciągnąć te 60-100 Mb i będzie tak jak potrzebuję. Co do tego "ufo", to ja w pracy się naoglądałem tych AP od UniFi i mi się bardziej podobają te od TP-Link. Temat jeszcze otwarty u mnie. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Zdajesz sobie sprawę, że tp-link to chiński produkt? Nie mylić z produktem wyprodukowanym w Chinach, bo to dwie różne rzeczy. Jak dla mnie tp-link to elektrozłom. Sam mam jeszcze zarządzalnego switcha T2600G-28TS, który działa do dziś - LAG, vlany i inne bzdury. Problemów z nim nie miałem, ale to sprzęt taki sobie. Doczytaj, czy tp-linkowe ap-ki umieją, albo dobrze sobie radzą z roamingiem między sobą 803.11r. Nie miałem nigdy do czynienia z ap tp-linka, więc nic tu nie powiem. Co z monitoringiem? Jak dla mnie Hikvision, czy Dahua to chiński elektrozłom. To tylko moje zdanie.
Wiesz, ja to się tak nie znam na sprawach sieciowych, więc będę posiłkował się tym co opowiadają ludzie, którzy się znają :) Oglądałem to porównanie 2 godzinne u faceta, który gada jakby się znał na temacie i wyszło z tego, że z tych dwóch AP (UniFi LR vs EAP 660 HD) to bierz, które się tobie podobają i mają lepszą cenę: ruclips.net/video/MPGnpzMFkFc/видео.html U mnie w domu akurat wystarczą dwa AP EAP 620HD i o nich myślę i też o nich wspominał gość porównując do wersji UniFi bez LR. Monitoring, nie wiem teraz. Będę się zastanawiał kiedyś. Na teraz tylko skrętki, a kiedyś poczytam więcej. Kamery IP jakieś i rejestrator, ale jakie i co to nie było czasu usiąść i pomyśleć.
@@ProgramistaNaBudowie Bierz pod uwagę to, że w domu dobrze mieć wszystko w jednym ekosystemie. Przeanalizuj wszystko, także to co ma być w przyszłości.
Co masz na myśli? W przypadku TP-Link to myślałem wziąć wszystko z tej firmy bo mi tam fajnie przypasował asortyment akurat i do tego jest ten cały kontroler omada i wszystko zarządzalne z tego kontrolera. Pod tym względem ma to wszystko sens dla mnie.
Do pompy/pieca dałeś jeden lan ? Ładowarka samochodu też może być podpięta przez lan. Można przez wifi ale co kabel to kabel ;-) Z tego co pamiętam to miałeś robić wszystko na KAT 7. Skąd zmiana na kat 6 ? ;-)
Cześć Robert! Jeszcze nic nie dałem do sterowania ogrzewaniem. Puszczę tam przewód tylko dlatego, że jest tani, do źródła ciepła mam blisko i pewnie mi zostanie coś przewodu, chociaż mam mieszane uczucia. Podobno najważniejsze, to móc sterować siłownikami podłogówki i zostawić źródło ciepła żeby działało po swojemu i zapewniało ustawioną temperaturę wody - w końcu są tam krzywe grzewcze i jakieś inne skomplikowane nastawy. Automatyka wie o temperaturze pomieszczeń i wie kiedy otworzyć obieg grzewczy, a źródło grzeje wodę do temperatury takiej jaka jest odpowiednia dla układu, tam nie za bardzo jest co zmieniać z tego co rozumiem. Producenci też niezbyt chętnie umożliwiają sterowanie tymi urządzeniami, może dlatego, że jest w tym mało sensu? Nie znam się. Do garażu obecnie to tylko przygotuję arot na przewód zasilający oraz drugi na kilka skrętek. Kiedyś będę myślał co warto tam sterować. Przewód zasilający będzie szedł 5x6 mm2, już mam kupiony, a co dalej to przyszłość pokaże. Skrętki nigdy nie chciałem kłaść kat 7. Od początku szedłem w kat 6 dla sieci domowej i kat 5e dla automatyki. Pozdrawiam Robercie!
@@ProgramistaNaBudowie Jak Ci żona powie żeby podnieść temperaturę wody to nie będziesz musiał lecieć do niego tylko zrobisz zdalnie ;-) O LANie do falownika jeszcze zapomniałem, o ile przewidujesz PV
Żona, tak jak i ja przyzwyczaimy się do jednej temperatury i nie będzie trzeba zmieniać. Ta nastawa jest niezależna od pory roku jak by tak się zastanowić. Tak podchodząc realnie, to myślę, że wyczujemy temperaturę wody w kilka kąpieli i nikt tam już nie będzie chodził ustawiać.
jakis pilot bym w tych peszlach puscil, choc tak ciasno ze pewnie juz kolejnych nie przepchasz :) Super robota, jeszcze nigdy nie widzialem tak zrobionej instalacji. Zaden fachowiec by ci tego tak dokladnie nie zrobil
Cześć Michał! Dlaczego tak uważasz? Czytałem o tym całym Alien Crosstalk i problem ten mnie nie dotyczy. Oraz tylko połowa z tych przewodów będzie podłączona do urządzeń końcowych. Pozdrawiam!
Moim zdaniem ten problem może wystąpić i lepiej się zabezpieczyć na taki wypadek. Lepiej teraz dopłacić kilka złotych na przewody ekranowane niż późnej żałować.
Cześć Mariusz! Użyłem skrętkę Madex Kat 6. Wstępnie mam policzone zapotrzebowanie na 1x Router, 1x Switch zarządzalny 24p, 2x Switch PoE+ 8p, 2 punkty dostępowe wewnętrzne i 2 zewnętrzne, a także kontroler do tego wszystkiego. Interesuje mnie sieć 1 Gb. Do czasu podjęcia decyzji mam jeszcze sporo czasu, ale głównie to rozważam TP-Link lub Ubiquiti. Robiłem mały research, oglądałem mądrych ludzi na RUclips i obecnie w tej kategorii sprzętów SoHo takich do małego biura czy pracy zdalnej w domu, to są to bardzo porównywalne rozwiązania w zbliżonych pieniądzach. Rozglądam się też za porządnym modemem LTE z anteną, do którego można się wpiąć po skrętce, który ma agregacje 2-3 pasm, które można wybrać ręcznie i te inne bajery żeby wyciągnąć dobre prędkości, bo czy będziemy mieć światłowód i kiedy to nie wiem. W okolicy wyciągają na zwykłych modemach zainstalowanych pod dachem 60 Mb/s więc wynik jest fajny. Pozdrawiam!
Mam sieci na ubi pod opieką i niekiedy czuje się jak bym był beta testerem, darmowym oczywiście 😂 LTE zewnętrzne to mikrotik, jako AP tplinki Eap mogą być , jako standalone lub pod controller Omada.
@@TheDesmoo Cześć! Już prawie zamawiałem antenę Mikrotik LHGG LTE6, ale ona podobno nie jest wcale taka fajna, chyba że piszesz o innej chociaż prędkości podobno wyciąga dobre, ale są też lepsze z lepszym grupowaniem pasm niż w tym mikrotiku. Są podobno lepsze sprzęty w tej cenie lub podobnej, ale nie miałem czasu czytać i na tą chwilę nie zamówiłem nic ostatecznie.
@@ProgramistaNaBudowie wstrzymaj się z zamawianiem do czasu rozruchu, LTE bez testów w terenie ciężko dobrać, a tak to 14 dni zwrot i testujemy. Mam takie mikro i słabsze lte5 i powieszone działają raczej bezobsługowo. Masz tam tak daleko bts że zewenetrzny LTE jest potrzebny?
Cześć Krzysztof! Dzięki za poradę, nie wiedziałem, że istnieje taki żel. Przy przeciąganiu przewodu upewniałem się czy izolacja jest cała po obu stronach i aby krawędzie otworów w rurze nie były ostre. Pozdrawiam!
Wszystko ładnie, jednego na pewno Ci zazdroszczę, mianowicie zaplanowania wszystkiego i że masz czas aby wszystko sobie zrobić jak sobie wymarzyles. U nas było z goła inaczej, elektryk niby wszystko podpowiadał i nawet niczego nam nie brakuje ale jednak jestem przy wykańczaniu i bez przeróbek się nie obyło, niby strasznie wkurzające jak musisz coś przerabiać ale człowiek lepiej się czuję jak ma po swojemu! Z drugiej strony nie zazdroszczę Ci budowania w tych nieprzewidywalnych czasach a jedyne co można przewidzieć to drożyzna, a więc cieszę się że owe podwyżki dotknęły mnie w powiedzmy 10%.
Cześć! Wziąłeś elektryka, to przynajmniej masz jako tako :) Ja się cieszę, że ostatecznie nie wziąłem elektryka, ponieważ z pewnością bym nie miał tak rozbudowanej instalacji. Robota by szła tak szybko, że niemiałbym czasu się zastanawiać nad tym gdzie co dać tylko pewnie musiał posłuchać propozycji elektryka. Nie wiem jak w tej kwestii radzą sobie ludzie zlecający całą budowę żeby mieć przemyślany projekt w momencie gdy na budowę wchodzi fachowiec. Trzeba ciągle coś zamawiać, płacić, uzgadniać z innymi ekipami kolejne prace, a nie ma czasu na pomyślenie. No i jak jest pozwolenie na budowę to musi być ogień na początku by szybko kończyć budowę więc jest ciśnienie. A u mnie to w miarę na spokojnie można usiąść pomyśleć. Z tą drożyzną to wszystko przede mną, bo tak to jeszcze było normalnie w moim odczuciu. Zobaczymy następne duże zakupy jak to będzie. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Cześć! Jest kilka skrętek więcej niż potrzebuję. Gniazda są podwójne, więc będą 3 gniazda po dwa. Nigdy nie wiadomo. Zapewne nie wszystkie będą podłączone do routera, chyba, że zajdzie potrzeba. Docelowo 3-4 sztuki będą wykorzystane. Do pokojów doprowadzam 2x po dwie skrętki, czyli 4 skrętki. Po dwie na ścianę, gdzie być może stanie jakieś biurko. Pozdrawiam!
Tak, będę montował Ampio. Niebawem zaprezentuję nasze moduły i przedstawię projekt. Opowiadałem o tym trochę w odcinku 79. Tez chciałem PLC od Wago PFC200 ale zmieniłem zdanie i idziemy w otwarte ale komercyjne rozwiązanie.
Cześć Grzegorz! Zapewne zminimalizowałoby to szanse na przewierceniu przewodów. Natomiast jak obejrzysz inne filmy i zobaczysz jak idzie instalacja wodna, to gdybym położył wodę i sieć/prąd po podłodze to nie miałbym gdzie styropianu układać w pomieszczeniu gospodarczym. Nie widzę powodów do obaw co do wiercenia. Przewody kładzione były od poziomicy i przy każdej grupie przewodów jest zdjęcie względem narożnika ściany i zmierzona jest szerokość grupy. Moim zdaniem nie ma co się martwić na zapas :) Pozdrawiam!
Jest się czym martwić, wiem to z życia:). Przewaliłem jednym wierceniem kabel od neta i TV - puściłem je w jednym peszlu:(. Miałem wszystko wymierzone ale kinkiet miał być idealnie na środku i powinienem mieć zapas ok 1,5 cm do kabla i dupa brakło tego 1,5 centymetra:). Najprawdopodobniej od strony której był pomiar poszedł grubszy tynk. Generalnie fajnie się Ciebie ogląda (wyglądasz na otwartego człowieka), a każdą robotę można zrobić na wiele skutecznych sposobów. Powodzenia!
@@grzegorzbanka9068 Życie życiem jak to się mówi :) Istotnie, na różne sposoby można zrobić każdą robotę. Zrobisz przewody w podłodze i będzie tak samo dobrze jak w ścianie, albo nawet i lepiej :) Dzięki i pozdrawiam!
No właśnie chyba nie do końca, bo jak się okazuje, one nie mają aż takiego zasięgu. Na podwórko starczy jak znalazł. Tak jak u ciebie 5000 m2, to nie sądzę, że taki jeden czy dwa by ogarnęły tam w ostatniej części działki. Oraz punkt dostępowy na ogrodzie po jednej stronie domu nie ma sięga na ogród po drugiej stronie domu. Taka ciekawostka :)
Cześć Rafał! Ale powiedz, kto wierci 30-50 cm od podłogi czy do 30 cm pod sufitem wiedząc, że w tym obszarze idą przewody? Odpowiadam: nikt, kto wie, że tam idą przewody. A ja to wiem :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie wiesz jak jest niby każdy wie że są przewody a dość często zdaza się je przewiercić jesteśmy tylko ludźmi każdy ma prawo mieć gorszy dzień czy się zapomnieć ale nic nie pobije gościa widziałem zdj. Kolkowali styropian na elewacji i naprawdę niewiem jak można mieć słaby dzień żeby wziąć 50cm wiertlo do dybli w środku tynki i gdzie dybel tam tynk w środku odspojony od sciany a dyble od siebie co jakieś 50 cm wyobrażasz to sobie
No i elegancko !!! Śmiało można się od Ciebie uczyć i wspomagać przy własnej budowie 👏🏻👏🏻
Cześć Magda! A jak, niech się przydaje nagranie. Wyszło fajnie, tak samo będę robił z przewodami automatyki i alarmu bo wyszło fajnie. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie
Wyszło mega !!
Czekam na kolejne odcinki
My zaczynamy w ciągu 2 tyg. O ile pogoda pozwoli. A jak nie, to bedzie się nadrabiać na wiosnę. Oby ekipa była choć w połowie tak dokładna 😄
Powodzenia zatem! :)
Informatyk = to nie może być mało lanów😁
Sieć przewodowa musi być, bezprzewodowa również :)
Polecam rury karbowane 25mm . Do samego gniazda . I kabel Duplex
Cześć Tomasz! Masz na myśli zamiast skrętki do gniazd prowadzić kabel Duplex w rurce 25 mm?
@@ProgramistaNaBudowie
To nie krytyka !! Dla mnie układanie kabli bezpośrednio pod tynkiem ,jest błędem a tym bardziej
Ethernet. Dlatego polecam układanie w rurach karbowanych ( peszlach) .Gdy jest potrzeba dwóch przewodów kabla Cat 5/6/7 Duplex ułatwia wciąganie w rurki. . Dużą zaletą jest też możliwość wymiany kabla beż kucia ścian . Pozdrawiam.
Ah, teraz rozumiem. Myślałem, że jest to jakiś przewód typu światłowód i się zacząłem zastanawiać o co chodzi. No jasne, gdzieś czytałem, że niby w peszlu najlepiej bo te przewody delikatne są. No, ale ja już mam zrobione tak i nie myślałem w ogóle by robić w peszlach. U mnie do każdego gniazdka idą dwa przewody i mam conajmniej dwa gniazdka lub więcej w zależności od pomieszczenia. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Dobra rada na drugi raz użyj płynu do zmywania naczyń pójdzie łatwiej
Cześć Marcin! Dzięki za radę :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Metoda sprawdzona przy światłowodach
Ja to już może nie skorzystam bo praktycznie wszystko mam położone, ale ktoś z pewnością. Dzięki!
Obejrzałem pobieżnie, więc może czegoś nie ogarnąłem. Ale widzę, że część przewodów masz w peszlach, część na ścianach, jakieś dziurki w peszlach, zamiast np. trójników czy puszek. Osobiście na bank bym tak nie zrobił. Wszystko w peszlach z pilotem i na tyle luźno, aby można było wymienić przynajmniej kluczowe odcinki bez kucia całego domu. Nie wiem jakie tam kładłeś kable dokładnie, ale za 20 lat mogą nie wystarczyć. Może będzie się stosować światłowody. Już teraz kładłbym coś co pozwoli na minimum 25 Gb/s na każdym z odcinków. Za chwilę będzie normą 8K 120 Hz+ z HDR, może będziesz chciał połączyć rzutnik do kompa w innym pokoju czy coś. Może optyczny HDMI będziesz chciał sobie dołożyć - musi przejść razem z wtyczką przez peszel (sic!). Ja bym też poprowadził instalacje 12 V i/lub 24 V do miejsc gdzie będą LED-y i urządzenia IoT, denerwuje mnie osobiście milion zasilaczy do wszystkiego :)
Cześć Mariusz! Przy budowie domu trzeba czasem iść na kompromisy lub podjąć decyzję na jakim poziomie zakończyć inwestowanie w daną gałąź technologii. W moim przypadku jest to kat6 i więcej nie inwestuję. Zastanawiałem się na kat6a, ale to już za późno w sumie było bo przewody miałem już kupione. Jednakże w tym momencie jest to dla mnie mało istotne. Myślę, że należy się zastanowić dlaczego za te 20 lat miałbym *realnie* potrzebować tak dużych prędkości? Za 20 lat to ja będę miał 50 lat i wydaje mi się, że specjalnie nie będzie mi przeszkadzało, że mam w domu 1 Gb/s czy więcej, bo podobno na kat6 da się osiągnąć więcej, nawet do 10 Gb/s, a u nas są krótkie odcinki, głównie po 15 metrów z kilkoma łagodnymi zakrętami. W wieku 50 lat ja już będę myślał o emeryturze, a nie przesyłaniu plików w domu miedzy urządzeniami po 20 Gb/s. Przynajmniej tak mi się wydaje, stąd też podchodzę z dystansem do robienia instalacji sieciowej future-proof ;) Natomiast na budowie wszystko trzeba indywidualnie pomyśleć. Dodatkowo będziemy mieć sieć WiFi. Ona też pewnie będzie kiedyś działać na większych prędkościach, a wymiana przewodu na suficie nie jest akurat problematyczna. Najwyżej więcej urządzeń będzie pracowało w sieci bezprzewodowej i już jeśli zajdzie konieczność przyspieszenia wymiany danych między urządzeniami.
> Za chwilę będzie normą 8K 120 Hz+ z HDR
Ja już przespałem normę 4K, 60Hz, 120Hz i inne które weszły. Od 8 lat mam telewizor 42” 1080p i w cale mi to nie przeszkadza. Nie zwracam na to po prostu aż takiej uwagi.
Instalacji na rzutnik świadomie nie robię. Raczej jesteśmy amatorami oglądania czegokolwiek na TV. Widziałem, że są fajne rzutniki typu Mi Laser Projector, które ustawia się na szafce RTV lub kapkę dalej i można oglądać duży obraz, a wtedy HDMI może być za szafką RTV, więc wymiana przewodu jest prosta. Dodatkowo takie urządzenia w przyszłości, o ile jeszcze nie mają, to z pewnością będą miały możliwości streamingu z dowolnego urządzenia. Nie zgłębiałem tematu. Jedyne co widziałem, to że warto pomyśleć nad instalacją do wysuwania i chowania ekranu z sufitu, co jeszcze sprawdzę, bo pewnie potrzeba jeszcze dociągnąć tam jeden przewód.
Jeśli chodzi o instalację smart home, to oczywiście będzie. Dopiero skończyłem część elektryczną i część sieci domowej. W następnej kolejności zabieram się za automatykę i alarm, także wszystko przede mną.
Mariuszu, dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Już teraz 1G robi się wolne w sieci lokalnej jak ktoś przewala dużo i dużych danych po ssd/pamięciach flash z NVMe, itd. Nic nadzwyczajnego nie będzie jak kiedyś w domu będzie standardem 100G po miedzi. Kto pamięta czasy 10M, 100M, huby, itd.? Każdego śpiewka, po co ci więcej jak 100M - starczy na 20-30 lat. Wtedy tylko niektóre switche miały jedynie uplinki 1G. Wkrótce standardem będzie 10G w domu a u niektórych już jest, bo 2,5G to takie przejściowe i bez sensu.
@@EmiNetworks U nas w mieszkaniu, po sieci, i to bezprzewodowej obecnie tylko robi się kopia zapasowa przez Time Machine na NAS z dwóch komputerów oraz przesyłam tam pliki po zmontowaniu filmu, czasem zdjęcia celem zarchiwizowania. Myślę, że to zależy od tego jak kto korzysta z sieci. Niektórzy mogą potrzebować dużej przepustowości, ponieważ zarabiają na obrabianiu tych danych, więc prędkość może mieć znaczenie. Ale w naszym przypadku tak nie jest. Jak przesyła mi się 20 GB przez 5 minut czy ile, nawet nie potrafię stwierdzić, to nie ma to dla mnie znaczenia, bo nie potrzebuję tych danych wysłać tam w 15 sekund. Po prostu okienko jest w tle i się przesyła. Jeśli jest uzasadnienie biznesowe czy jakiekolwiek sensowne, to jasne lepiej od razu przygotować instalację na przyszłość jeśli jest możliwość. U mnie przygotowanie instalacji na przyszłość, to będzie doprowadzenie w miejsce routera mikrorurki światłowodowej na zewnątrz żeby można było zamocować światłowód, gdy się pojawi.
@@ProgramistaNaBudowie Nie dygaj, bo widzę, że zaczynasz się po swojemu usprawiedliwać i wymyślać. Na tym Madexie na tak krótkich odcinkach w przyszłości zrobisz upgrade do 10G w sprzęcie i będzie działać. Certyfikacji w domu nie potrzebujesz, więc nie musi być cat.6A. Mimo wszystko mogłeś położyć 6A, albo 7, ale już za późno. Do tego chcesz zamurować skrętkę czego robić się nie powinno.
@@EmiNetworks Sami specjaliści "teoretycy" się zaczęli w temacie wypowiadać, bo rzekomo każdy coś w temacie wie, bo przecież każdy Polak to i lekarz i prawnik i rzecz jasna informatyk. Ktoś kto nie ma pojęcia praktycznego w kwestii przebiegu, procesu ale przede wszystkim pracy na takiej budowie jaką jest od zera stawianie domu to powinien co najwyżej like'a dać, a nie się mądrzyć jeden przez drugiego. Ot co. Pozdrawiam.
Jak możesz to pokaz na jednym z filmów dokładnie jeden obwód z gniazdek i jeden z kontaktów
Cześć! Co dokładnie chciałbyś zobaczyć?
@@ProgramistaNaBudowie najchętniej zobaczyłbym jakiś obwód od samego końca przez wszystkie punkty aż do rozdzielni. Nigdy tego nie robiłem, coś wiem ale jak bym zobaczył jak to u Ciebie jest to byłoby super 🙂😮
@@tR-vn3gh Zerknij na kilka poprzednich filmów, gdzie pokazywałem jak prowadzę przewód z rozdzielnicy do punktu, a później pokazuję jak wprowadzam przewód do puszki i zdejmuję tam izolację. Myślę, że wszystko będzie jasne jak obejrzysz poprzednie nagrania z tej serii.
Dobra robota! :)
Kolejna mały etap za mną. Można rozkładać kolejne przewody. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Super idealnie na czas
Tak jak wspominałem :) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie pytanie czy dawałeś do każdego włącznika światła prxewod bezpośrednio z rozdzielnicy czy łączyłeś po kilka pomieszczeń?
@@marcink1980 Marcinie, te przewody to są tylko do sieci LAN. Dopiero się zabieram za automatykę. Do każdego włącznika czy panelu dotykowego będę prowadził skrętkę z rozdzielnicy czyli w gwiazdę, a dodatkowo między panelami dotykowymi będę prowadził skrętkę w topologii magistrali czyli od rozdzielnicy przez każdy panel dotykowy i z ostatniego panelu z powrotem do rozdzielnicy.
razem z kablami trzeba było dać do rurki pilota, jak kiedyś będziesz chciał przeciągnąć nowy kabel to robota będzie połowę lżejsza.
Cześć! Nie ma takiej możliwości żeby tam jeszcze coś przeciągnąć. Musiałbym dać całkowicie nową pustą rurkę obok. Pozostaje lutowanie skrętki lub wifi albo przepięcie się do gniazda obok. Pozdrawiam!
Ah, chodzi pewnie o rurkę w ścianie. Nie robiłem tak. Nic wymieniał nie będę. U rodziców w domu nic się ze skrętka nie stało przez wiele lat, a my tu mamy sporo więcej skrętek na pomieszczenie niż potrzebne.
Pod TV dlaczego tak dużo LAN?
Bo nie tylko telewizor. Jeszcze jakieś dekodery, konsole. Dodatkowo jakiś AccessPoint albo coś. Uzbiera sie
@@MariuszKaczmarczyk Dałem 3 x lan i rurkę w razie "w".
A widzisz z tym to już ile kto chce to tyle wystawia. Można jeden przewód wystawić i do niego podłączyć switch, a można wystawić od razu 6 przewodów. Jakiś telewizor, konsola, może dekoder chociaż nie wiem. Jakieś inne urządzenie, a może przewód się uszkodzi i będzie trzeba skorzystać z innego gniazda. Nie wiem do końca co przyszłość przyniesie. 3 to minimum moim zdaniem w obecnych czasach, 6 to bardzo dobrze jak dla mnie osobiście. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie zrobiłem wersję oszczędną 3 szt i rurkę wprowadzoną na strych w razie dodatkowych urządzeń
@@PrzezPryzmat Będzie Pan zadowolony :) Zawsze to sobie można jakoś poradzić jak nie tak to inaczej.
No i właśnie tego nie polecam, zrobiłem tak samo i teraz cierpię. Teraz projektuje tak że będą peszle w ścianach, kanały z możliwością wymiany i dodawania kabli. Dosłownie każdy przewód powinien być łatwo wymienialny, bez kucia, bez zgadywania i przypominania sobie którędy biegnie. Szczególnie z poddaszem tego typu daje to duże możliwości.
Cześć Wojciech! No rzeczywiście już tutaj nie dołożę żadnego przewodu. Jak zapomnę, to podłączę sprzęt do wifi i tyle, tragedii nie będzie :) Takie było moje założenie na początku, więc tak działam. Można było coś pewnie lepiej pomyśleć, ale nie wiem... Szczerze to mam już dosyć tych przewodów i chciałbym mieć ten etap za sobą. Aby do przodu, jeszcze kilometr przewodów i koniec. Niektórzy nie są w stanie przebiec tyle ile tutaj jest przewodów w domu ;) Pozdrawiam!
Cześć Wojciech! Myślałem dziś o Twoim komentarzu. Możesz napisać o czym zapomniałeś przy pierwotnej instalacji i czemu teraz cierpisz? :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie w skrócie - jestem skazany na to co mam w ścianie, mam małe dzieci więc kucie odpada, pojawiła się potrzeba dodania termometrów i czujników stanu powietrza (responsywnych - więc bateryjne zigbee odpadają), skończyła się ilość obsługiwanych przycisków w puszkach, brakuje możliwości pociągnięcia zasilania aby powiesić tablety, zbudowałem niańkę z wykorzystaniem TF (yamnet i frigate) - wifi się dla streamu nie sprawdzi a rozdzielczość ma tu bardzo duże znaczenie (szczególnie jak chcesz rozpoznać czy i które dziecko jest w łóżeczku czy wspina się na stół). Pojawiły się rolety, których wcześniej nie przewidywałem, przeniosłem telewizor, zbudowałem interkom (bardzo wygodne rozwiązanie) i znowu - wszystko zamurowane w ścianach a kuć się nie da przy dzieciach. Do tego producent mojego rozwiązania splajtował i trudno za normalne pieniądze coś przebudować, trzeba by robić od nowa (i znowu kucie) - do tego system był zamknięty i zostałem bez dokumentacji. W przypadku skrętek, z jakiegoś powodu po kilku latach 2 przewody przestały działać prawidłowo, prawdopodobnie były przełamane i to była kwestia czasu kiedy zaczną się problemy - więc LAN w salonie tylko po wifi. Doszła też potrzeba sterowania gniazdkami (pokoje dziecięce, żelazko, płyta). Pojawiły się kontaktrony na drzwiach do pokojów (np. włączają automatycznie niańki) I najgorsze, instalacja jest źle opisana i pomieszana i nie da się dojść co jest co (ale to raczej Ciebie nie dotyczy :) ). I to wszystko w mieszkaniu w bloku.
Dlatego teraz jeśli uda mi się budować dom, to numerem jeden moich wymogów jest elastyczność modernizacji instalacji. Naprawdę trudno jest przewidzieć jak zmienią się potrzeby, jakie nowe rozwiązania się pojawią czy jak koniec końców będzie wszystko wykorzystywane. Jako że jesteś programistą, to gwarantuje że na którymś etapie wpadniesz na pomysł jeszcze lepszego ułatwienia sobie życia :P więc można założyć że szybko zabraknie Ci możliwości rozbudowy. Wielką wadą wifi jest to że wraz ze wzrostem ilości urządzeń działa coraz gorzej i bardziej zawodnie, a gwarantuję - ilość urządzeń będzie rosła bardzo szybko.
@@ProgramistaNaBudowie z takich przykładów rozbudowy:
- użycie TF i programistycznych sterowników PIR i elektrozaworów do grzejników, plus dołożenie 2 wentylatorów, dało niesamowite oszczędności w ogrzewaniu i poprawiło drastycznie komfort, okazało się że jeden grzejnik wspierany wentylatorami jest w stanie ogrzać 80m2 mieszkanie za 1/3 ceny kosztów energii tradycyjnego rozwiązania do tego zapewniając rześkie powietrze - ale wymaga to dużej ilości czujników.
- gdy dzieci były chore - sprawne nawilżanie i odświeżanie było kluczowe, dlatego pojawiła się nieprzewidziana wcześniej opcja wstawienia nawilżaczy i czujników jakości powietrza
- niańka - pilnuje dzieci, informuje (powiadomienia na telefon, telewizor i na głośnik) gdy któreś płacze - bo czasem oglądając film nie było słychać
- domykacze do okien - bajer ale jak się dobrze śpi przy otwartym a jak miło wstaje przy zamkniętym
- frigate - rozpoznawanie obecności i domownika - jak słucham radia i przechodzę do innego pokoju to radio gra tam gdzie jestem, do tego 100x lepsze od wszelkich czujników ruchu
O Panie, dzięki za podzielenie się swoimi pomysłami i tym co już zrealizowałeś, i to w bloku! Jest tu trochę tematów, które potrafię sobie wyobrazić jak są skomplikowane do zrealizowania. O części z tego co wspomniałeś mam pomyślane, ale nie o wszystkim. Reszta natomiast wychodzi poza moje wymagania i z pewnością na ten moment odpuszczam gonienie króliczka automatyki domowej. Zobaczymy jak będzie nam się żyło z tym co mam zaplanowane. Gdzieś trzeba powiedzieć stop ;) Z takich rzeczy co wspomniałeś, to będziemy mieć czujnik jakości powietrza, ale nie per pomieszczenie a jedynie w salonie i sypialni, przynajmniej na ten moment, by wentylacja mechaniczna mogła przyspieszyć lub zwolnić na podstawie odczytów - wentylacja i tak działa centralnie. Kontaktrony w drzwiach wewnętrznych i oknach również będą.
Myślę, że Twój komentarz przyda się tym, którzy zastanawiają się co można zrobić w domu z automatyką.
Pozdrawiam i powodzenia w realizacji założonych planów!
A ile wypuściłeś przepustów na wejście ISP? ja widzę ze dobrze jest machać spory przepust w rozsądnym miejscu od razu z zasilaniem zeby dało sie światło zaraz po wejściu do budynku w tej skrzynce z UPSownym zasilaniem dać pod media konwerter i zmienić na skrętkę która już idzie tam gdzie trzeba ale lepiej mieć jakieś luźne lany które potem mogą iść pod POE do Starlinka, ODU z LTE albo coś na dach do Radiówki a poza kamerami na zewnątrz i APkami tez dobrze zostawić 1-2 aby z nich można było przedłużyć do jakichś budynków gospodarczych , warsztatów bo tam mogą pójść kolejna kamery i tam można dać osobnego świtach POE ale powinna być wyższa kategoria aby potem kolejna kilka kamer poszło w dobrej jakości po takim kablu - ja robię wszystko właśnie w CAT 6A a sprzęt sieciowy core na 10GB a część na 2,5GB z opcją kiedyś upgrade'u jak będzie potrzeba. Warto też dać kilka srętek do kotłowni bo teraz wszystkie piece, pompy, zawory mogą być samrt i fajnie zeby to było pewne po kablu z POE a nie po WIFi które miewa humory ze stabilnością. Pozdro i bardzo ładna i fachowa robota :)
Cześć! Zrobiłem jeden przepust mikrorurką z ziemi, na ścianę pod styropianem, dalej na sufit i do tej szafy żeby można było tam wprowadzić światłowód. Drugi przewód typu skrętka idzie bezpośrednio ze strychu od modemu z anteną zewnętrzną przez sufit do szafy i on jest do internetu mobilnego, z którego obecnie korzystam. Światłowód będziemy wprowadzali jeszcze w tym roku, obecnie dostawca uzyskuje pozwolenia na zajęcie pasa drogowego i takie tam żeby zacząć prace. Sąsiad ma star linka, jest taki sobie. Mój internet 5G z Play działa lepiej, więc różnie z nim bywa. Do budynków gospodarczych nie robię internetu przewodowego. Na ogród mam wypuszczone dwie skrętki na elewacji by móc podłączyć do nich zewnętrzny punkt dostępowy, który swoją drogą posiadam, ale nie podłączyłem jeszcze. Do tych urządzeń w gospodarczym mam doprowadzone przewody. Dzięki za komentarz :)
Cześć,
Napisz mi proszę na co tyle gniazdek na ścianie?
Tam gdzieś chyba nawet 8 puszek w rzędzie widziałem.
Czy w każdym pomieszczeniu masz gniazdo z ethernetem?
Pozdrawiam, D.
Cześć! Przede wszystkim to u nas w domu będą tylko pojedyncze gniazda prądowe, żadnych podwójnych - zbieracze kurzu bo inna konstrukcja. Stąd mamy dużo puszek. Gniazda ethernet w salonie, sypialniach, pracowni. W reszcie nie ma bo nie widzę potrzeby. Tam gdzie 8 puszek, to do dwóch mają iść jeszcze przewody audio do potencjalnych głośników, które znajdą się po obu stronach wnęki z telewizorem, taka fanaberia. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie
Szukam inspiracji dla swojej instalacji 😅
Nie chciałbym utopić wiadra pieniędzy w instalację, która okaże się nie potrzebna, ale z drugiej strony są technologie fajne i stosunkowo nie drogie, a przydatne tylko trzeba by było mieć kwadratowy łeb, aby wiedzieć jak wszystko działa i co byłoby przydatne, a przy tym nie dać się okraść tym wszystkim naciągaczom 😉😁
A jak z automatyką u ciebie w domu? Jakieś plany?
@@dnamovies3976 Jak tu robić dla siebie i nie dostać kwadratowej głowy od czytania, porównywania, liczenia i planowania? :) Teraz planuję jednocześnie elektrykę, wodę i podłogówkę. Jest o czym myśleć... Tak, będzie automatyka, przewodowa. Wstępnie zapowiedziałem serię o automatyce w odcinku 79. Czekam na komponenty i będę Wam tutaj prezentował coś niecoś. Przewody automatyki, to u mnie ostatnia runda z rozkładaniem przewodów. Myślę, że pójdzie z nią szybciej niż z przewodami elektrycznymi, bo trochę mam już dosyć ;) Robię, robię i nic nie widać efektów. Jeszcze o tym wspomnę, ale trzeba zebrać ogromne pokłady cierpliwości by samemu porwać się na taką instalację jak moja. Sąsiad przychodzi i się pyta, czy elektryk już widział, co będzie odbierał :D
Rozplanuj sobie dobrze gniazda, najlepiej pod projekt aranżacji bo tak najłatwiej. Dodaj kilka gniazd więcej by uniknąć przedłużaczy i gotowe. We wcześniejszych filmach nagrywałem spacer z gniazdami, powinno być widać co i jak zaplanowałem.
@@ProgramistaNaBudowie
Dziękuję...
Jestem "krok" za Tobą
Ps. Mam jeszcze czas do namysleń 🤑
Hej, mógłbyś podpowiedzieć, do czego tyle gniazd LAN? goscinny 6, pokoje po 4 itp? pytanie laika
Cześć Adam! W salonie 6 bo kilka urządzeń tam będzie jak TV, konsola, amplituner czy coś innego mi się wymyśli, oraz warto poprowadzić jakiś zapasowy przewód. 4 gniazda też pewnie by wystarczyły w miarę na styk. Planujemy tam mieszkać bardzo długo, nigdy nie wiadomo. Można od biedy podłączyć jakiś hub czy coś, ale po co, skoro można w ścianie ukryć przewód.To samo w pokojach, po 2 gniazda na stronę. Nie wiem po której stronie będzie stało biurko ;) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie bardzo dziekuje za blyskawiczna odpowiedz. mz jestesmy na etapie kupna domu, wiec nie bedzie to takie proste jak u ciebie, ale tez chcielibysmy przyszlosciowo myslec i instalacje juz robic pod Smart home. (elektryka i tak do wymiany od podstaw) myslelismy o KNX + oswietlenie poprzez DALI co pozwoli zaoszczedzic kabli.
@@adamkapica728 Sprawdź Ampio. Oni też mają magistralne oświetlenie. Poszukaj po "Oświetlenie magistralne Ampio". Nie potrzebujesz do tego specjalnej oprawy DALI za ekstra 200-300 zł. Ampio posiada taką magistralę adresowalną i będziesz mógł to samo zrealizować. Można sterować napięciowo lub prądowo. Moduły sLEDu lub sLEDi. Koszt modułów to gdzieś ok. 100 zł netto na oprawę. Bierzesz taką oprawę jaka się Tobie podoba, a nie taka jaka jest dostępna i podłączasz.
@@ProgramistaNaBudowie a powiedz mi prosze, czy instalacje pod ampio, przygotowujemy dokladnie tak samo jak pod KNX?(KNX-2x2x0,8)
@@adamkapica728 Ten przewód co podrzuciłeś to jest jakiś przewód magistralny. Myślę, że z powodzeniem mógłbyś go użyć w instalacji Ampio. Ja u siebie zastosowałem skrętkę kat 5e (4x2x0,5) i też będzie okej, z tym, że dwie pary żył będą niewykorzystane w magistrali. Jeśli mam rację to wszystko powinno działać tak samo. Ogólnie proponuję Tobie odezwać się do Ampio, napisać jaki chcecie zakres automatyki i zadaj im konkretne pytania. Myślę, że rozjaśnią Ci sytuację, dostaniesz przy okazji ofertę i może nie będziesz nawet musiał dłużej myśleć o KNX ;)
Super robota :) jaki rur i przekroji uzywałeś do instalacji na wiązarach, jest jakaś alternatywa dla tych wsporników drewniany (tam gdzie 3x rurka) ?
Cześć! Jeśli dobrze pamiętam, największa rura ma 37 mm, później była 28 mm i 20 mm. Można puścić całą kantówkę od wiązara do wiązara, wtedy nie byłoby takiej zabawy. Ostatecznie przy pracy nad sufitem musiałem obok puścić całe kantówki, więc za dużo mi to nie zmieniło, a tylko się napracowałem przy tych "wspornikach". Od razu zrobić od wiązara do wiązara i będzie lepiej i prościej. Pozdrawiam!
Dzięki za odpowiedź gdybyś to robił drugi raz dalej poszedłbyś w rurki rl, czy może koryta?
btw. Nie wiesz czy przy wiązarach mogą isć koryta owarte i w nim kable luzem bez peszli ?
Nie korzystałem z korytek, więc nie mam porównania. Z rurkami pracowało mi się całkiem okej. Rurki mogłem jeszcze na etapie sufitu lekko przesunąć, odczepić, cokolwiek. Z korytkiem byłoby ciężko. Sam przewód elektryczny posiada izolację żyły oraz izolację przewodu i podobno to wystarcza do spełnienia normy by taki przewód móc układać bezpośrednio na wiązarach. Ja dałem rurki by to jakoś zebrać do kupy i utrudnić ewentualnym gryzoniom dostępu do przewodów.
Super filmik
Cześć Kuba, dzięki za komentarz, pozdrawiam!
Widzę że nie tylko będziesz u mnie budował ale też siec kładł :)
Cześć! Chyba nie dam rady czasowo się wyrobić :) Pozdrawiam!
No i fajnie. Jedna rzecz mnie tylko nurtuje - na te kołkowane w ścianach odcinki przewodów Ethernet idą potem jakieś osłony, czy płyty gipsowo-kartonowe, czy bezpośrednio tynk (cementowo-wapienny, gipsowy...)?
Cześć! Tynk cementowo-wapienny od razu na przewody. Pozdrawiam!
I super. Dziękuję za odpowiedź i to bardzo szybką. Naprawdę, jestem pełen podziwu ;-)
Niesadzisz, ze przy takim zageszczeniu zaczna pojawiac sie lost packages?
Cześć! Szczerze to nie mam pojęcia i się nad tym nie zastanawiałem. Nie wydaje mi się żeby to był jakiś problem, że tam jest trochę skrętek obok siebie. Najważniejsze, że są z dala od przewodów elektrycznych.
Nawet spędziłem te 15 minut na zgłębienie tematu i tutaj jest to ciekawie opisane (Alien Crosstalk, AXT):
- www.truecable.com/blogs/cable-academy/when-aliens-attack-avoiding-ethernet-alien-crosstalk
- www.patchcordsonline.com/what-is-crosstalk
Z tego co zrozumiałem to przy prędkościach do 1 Gb/s, to właściwie nie jest problem, a ja właśnie taką sieć robię w naszym domu. Druga sprawa to jak tak pomyśleć, to ja co prawda położyłem 19 przewodów w jednej rurze, ale one nie są ściśnięte, że aż izolacja piszczy, tylko sobie leżą elegancko. Dodatkowo, z tych 19 przewodów praktycznie tylko połowa będzie w użytku stałym. Zatem zostaje nam te 10 przewodów, gdzie jest aktywna transmisja, reszta to zapasowe. Na drugiej nitce mam 11 przewodów, ale tam również połowa będzie w stałym użytku. Wierzę, że nie będzie z tym żadnego problemu.
Dzięki za zwrócenie uwagi na to zagadnienie.
Pozdrawiam!
Jaki rodzaj przewodu użyłeś? U/FTP cat.6a czy inny? I mniej więcej ile ci metrów wyszło za wszystko?
Cześć Mateusz! Użyłem U/UTP kat 6. Trochę poszło tych przewodów, prawie 400 metrów.
trzeba było wieksze fi rurki zastosować albo korytko plastikowe zamykane albo na bogato i Baksa dać
Cześć! Nie miałem pod ręką już nic większego. Weszło, więc jest okej :) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Nie wiem jak długo jeszcze będziesz wykańczał dom. Ale proponuje w kwestii oświetlenia roboczego zawiesić dwa większe halogeny w szczycie kalenicy w dwóch miejscach i skierować w dół . A jeden na statywie zostawić do dokładnego oświetlenia miejsca pracy. Pozdrawiam
Tak, myślałem o tym. Jak będę miał już rozdzielnicę podłączoną to zamocuje lampy docelowe na strychu i będę świecił z góry.
Ja myślałem że się nie znam na prądzie ale widząc te lany plus dojdzie automatyka... 🤯 Ale super ogólnie popieram zaplanować wszystko wcześniej 👍😉
Cześć Sebastian! Będzie dobrze :) Staram się planować z wyprzedzeniem, jak najmniej na gorąco. Póki co wszystko mi się zgadza. Pozdrawiam! :)
Hej. Z czego masz podwaliny pod oknami?
Cześć, systemowe z tego co profile okienne.
Cześć, nie łatwiej było poprowadzić sobie w uchwytach, które zamontowałeś do belek linkę stalową i do niej na trytki połapać przewody ? Taka ilość przewodów w rurce to problem z ich wciąganiem co na filmiku widać. Nawet bez linki stalowej dałoby radę to ogarnąć jeżeli odległości między uchwytami nie są jakieś duże.
Cześć Rafał! Oczywiście, że byłoby łatwiej. Użyłem rury instalacyjne celem ochrony przewodów i wiązarów. Tak samo będę robił przy układaniu instalacji automatyki i alarmu. Może to przesada, może nie, ale wolę mieć święty spokój, że zabezpieczyłem tą instalację tak jak uważałem za słuszne. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Instalacja w rurkach to nie jest zły pomysł. Można się zastanowić nad większym przekrojem rurki bądź dać parę idących obok siebie. Ciągnięcie z trudem przewodów na siłę to nie najlepszy pomysł.
No jasne, można było to trochę lepiej zrealizować. Uparłem się przepchnąć i dało radę. Ciężko się je pchało bo było ich 19 i wchodziły w 5-ciu różnych miejscach na trasie. Na końcu jak już wkładam przewody do rury na dole, to widać, że wchodzą całkiem lekko. Kwestia była tak naprawdę ciężaru tych przewodów (było ich tam ponad 300 mb) i że trzeba je było niejako wciągać do tej rury. Myślę, że będzie okej. Następnym razem bym wykorzystał dwie rury o średnicy 37 mm, ale takich nie miałem.
Hej mam pytanie po co w każdym z pokoi Ethernet? Jak można używać wifi kamery. Co planujesz z automatyki domowej podpisać w system
Cześć Grzegorz! Powiedzmy, że lubię internet po kabelku :) Położenie przewodowej sieci w pokoju na tym etapie nie kosztuje praktycznie nic. Można używać wifi i pewnie będziemy w większości sprzętów korzystać z wifi, ale kabel to kabel. Będziemy mieć punkty dostępowe na dwóch sufitach w domu i do nich będziemy podłączać urządzenia mobilne.
U nas sieć będzie podzielona na kilka różnych podsieci z podziałem dostępu dla każdej, gdzie np. urządzenia/moduły automatyki nie będą miały dostępu do internetu czy serwera NAS z naszymi plikami czy kopiami zapasowymi, tak samo np. konsola nie będzie miała dostępu do niczego innego w domu a tylko dostęp do internetu po kablu, urządzenia gości nie będą miały dostępu do niczego w sieci prócz internetu, itp. Korzystanie z sieci wifi udostępnionej przez urządzenie jakim jest kamera (jeśli dobrze zrozumiałem), to nie jest najbezpieczniejsza konfiguracja sieci w domu. Zwłaszcza, jeśli jest to chińska kamera zapisująca wideo na chińskich serwerach. Popraw mnie jeśli się mylę.
Na pytanie o automatykę odpowiadam dosyć szczegółowo w odcinku nr 79. Jest tego trochę, ale z drugiej strony można automatykę rozbudowywać w nieskończoność i dopóki w portfelu są pieniądze. Będziemy realizować cały temat z umiarem :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie no tak programista... masz racje nic to nie kosztuje a od przybytku głowa nie boli o automatyce juz widziałem odcinek fajnie też będę robił cos podobnego ale na ampio i grenton chyba mnie niestać na 11 pomieszczeń w moim przypadku to 25k pewnie zrobię instalacje w gwiazdę a w miarę możliwości bede uzupełniał system
Siema, właśnie wczoraj wkleiłem ostatnie puszki u siebie na budowie, musze kupić przewody, możesz napisać jakich kabli u siebie użyłeś jeśli chodzi o sieć lan, oraz jaki kabel antenowy do TV ? Co do sieci LAN wiem że polecane przewody to madex i bitner, najlepiej kat6 robić myśląc przyszłościowo, ale chętnie wysłucham Twojej opinii.
Cześć! Wykorzystałem przewody Madex kat 6 UTP. Kabla antenowego nie mam w domu, nie oglądam telewizji od ponad 10 lat. Nie mam zdania na temat czy jakiś przewód jest lepszy od innego. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z przewodami sieciowymi. Bierz polecane, powinny być okej.
Witam. Dobra robota.
Orientacyjnie ile i jakich przewodow użyjesz na cały dom. ? Pozdrawiam
Cześć Karol! No dzięki, wyszło fajnie jestem mega zadowolony. Ogólnie to pisałem pod poprzednim filmem orientacyjnie ile poszło elektrycznych przewodów. Tutaj poszło około 600 mb skrętki, prawie całe dwa kartony. Będę z pewnością podsumowywał przewody jak już położę ostatni przewód ;) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Świetnie i dużo skrętek :)
Chyba też pójdę w skrętkę kat.6. ewentualnie 6a, jeśli znajdę taką bez ekranu, z którym trzeba sobie radzić od strony gniazdek, bo wcale nie tak prosto mieć w sprzęcie końcowym uziemione gniazdo eth :)
Natomiast mam pytanie związane z przewodami do kontaktronów/czujek/230V itp. Czy skrętki puszczałeś w odpowiedniej odległości od takich przewodów? W zasadzie wychodzi mi, że część skrętek LAN mogę mieć w tym samym peszlu co przewód do kontaktronu/czujek ruchu i szukam pewności, że nie będzie kłopotów.
Pozdrawiam.
Cześć! Raczej nie będzie problemu jeśli puścisz sieciowe obok alarmowych. Sieciowe wspierają przewodzenie prądu na potrzeby PoE. Ja alarmowe i sieciowe puściłem razem. Elektryczne są osobno, ale czytałem gdzieś, że musiałyby elektryczne iść przez jakieś 15 metrów rownolegle do sieciowych oraz jakieś spore obciążenie by musiało być żeby zauważyć jakieś problemy. Najlepiej dopytaj elektryka, który będzie odbierał ci instalację.
Skrętki FTP powinny być uziemione tylko z jednej strony , najlepiej skrzyni Rack,od gniazda każdego w dodatku to awykonalne.
Poza tym wymagania co do przesyłu rosną z każdym rokiem i może warto zamówić kat7.
Ja ostatnio pracowałem już na kat7a
Hey Tomku, niestety link do instalacji elektrycznej nie dziala. Bardzo chetnie bym podejrzal jak to zaplanowales.
Cześć Kacper! Widzę, że udostępniałem wcześniej te dwa linki co poniżej, które mogą już nie zgadzać się ze stanem faktycznym, ale da ci to jakieś pojęcie o naszej instalacji. Jeszcze będę omawiał całą instalację w domu na osobnym wideo jak uda mi się już ją położyć.
- szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/instalacja-elektryczna.jpg
- szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/instalacja-elektryczna-punkty.jpg
Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Złoto! Dziekuje Ci bardzo za udostepnienie!
SIemka :) Stosowałeś zwykły UTP czy jakiś ekranowany kabel?
Cześć! Zwykła skrętka nieekranowana. Pozdrawiam!
Dobra robota Gościu ;-)
Dzięki kolego gościu! Pozdrawiam!
Cześć. Tak tylko dla pewności. Modem, router będziecie mieć w kotłowni?
Tak, w pomieszczeniu gospodarczym tam gdzie rozdzielnica elektryczna i wszystko inne.
@@ProgramistaNaBudowie Powodzenia na dalszych etapach. Ja sam osobiście jestem programista i 1 czerwca rozpoczęliśmy z żoną budowę domu.
Powodzenia!
porób sobie zdjęcia tych przewodów na ścianie żebyś kiedyś się nie zastanawiał, który gdzie jest przy próbie wiercenia :-) Teoretycznie mógłbyś to z filmu wyłapać, tylko pytanie czy wszystko nagrałeś :-)
Cześć! Oczywiście będziemy robić dużo zdjęć z miarą jak już będę miał elektrykę za sobą, na co też czekam z niecierpliwością :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie spoczko, powodzenia z dalszą budową ;-)
Jeszcze trochę i tynkować nie będziesz musiał, kable ci wszystko zakryją ;-).
A gdzie tam Panie, jeszcze trochę miejsca jest na przewody ;) A na poważnie to jeszcze jakieś ostatnie 100 przewodów i koniec imprezy. Pozdrawiam!
Cześć, jeśli założę światłowód, to da się podłączyć internet przewodem bez zużywania po drodze rutera ? Nie wiem, może jakaś karta sieciowa do portu usb, a w to przewód ? Bardzo proszę o odpowiedź.
Operatorzy dostarczają swoje urządzenie końcowe, do którego podłączasz się swoim routerem albo switchem.
No tak, ale z tego ich urządzenia da się bezpośrednio do laptopa?@@ProgramistaNaBudowie
@@andrzej3995 Raczej będziesz potrzebował jakieś urządzenie, który utworzy sieć wifi. No, chyba, że kabelkiem chcesz się do niego podłączyć, to pewnie da się bez innych urządzeń. Najlepiej dopytać konkretnego operatora. Nie interesowałem się aż tak, ponieważ w przeciągu 3 lat raczej światłowodu nie zobaczę.
Dzięki@@ProgramistaNaBudowie
Zwykły kabel UTP wystarczy?? Nie będzie jakiś zakłóceń ? Z sieci elektrycznej?
Cześć Patryk! Przewody sieciowe nie idą równolegle z elektrycznymi, nie ma prawa nic się dziać. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Jeśli były by w sąsiedztwie jakieś kable elektryczne to jakiej skrętki byś użył ? Polecasz jakąś firmę ? Model ?
Nie znam się na tym aż tak. Kiedyś trafiłem na jakąś grafikę, że w odległości ok. 10 cm musiałby iść dosyć mocno obciążony przewód elektryczny na długości conajmniej 15 metrów by pojawiły się jakieś zakłócenia, ale nie pamiętam gdzie to widziałem. Wtedy pewnie warto skorzystać z wersji z ekranem, ale to oznacza dużo wyższe koszta gniazd i urządzeń w szafie rack. Ja korzystałem z przewodów MADEX, innych nie mam i się nie interesowałem w sumie. To podobno dobrej jakości przewody.
cześć, ile mniej więcej poszło metrów kabla na całą sieć lan?
Cześć, w jednym z kolejnych filmów chyba o tym mówię, teraz strzelam, że około 600 metrów, dokładnie nie pamietam.
ile kilometrów kabli rozłożyłeś ?
Cześć! Podawałem w innym odcinku. Ogólnie 3900 metrów, z czego jakoś 600 metrów to było przewodów sieciowych.
A tam gdzie będzie szafa rack, jak połozyles te skrętki? beda tak zwisać z sufitu? i jak zrobisz sufit z gk to wpuścisz je od góry do szafy czy inaczej?
Jak i gdzie dajesz koncentryki? Będzie jakaś szafka multimedialna? czy bezpośrednio np. z satelity na elewacji do punktów odbioru?
Jaki dales kabel do domofonu? Domofonowy 14 żył? Czy on tez jest dociągnięty do szafy rack czy gdzieś indziej?
Dajesz mikrorurke do światłowodu z zewnątrz do szafy rack albo jakieś skrzynki multimedialnej? I w tym miejscu zostawiasz router czy kolejna mikrorurka do np. salonu? Dajesz od budynku do granicy działki rurę hdpe na swlatlowod czy jakiś inny pesel, bo ta rura jest dosyć droga?
Ogólnie bardzo podoba mi nie jak pracujesz, bo robisz to czysto i estetycznie! Pozdrawiam ;)
Cześć! Skrętki zwisają z sufitu na 120-150 cm. Będzie wpuszczone od góry do szafy, jakoś tak, jeszcze nie mam dokładnie wykombinowanego, ale to ma największy sens.
Domofon będzie IP, więc wrzucam tak skrętkę kat 6 i jedną kat 5e w razie by była potrzebna do przesyłania sygnału sterującego z domofonu. Kat 6 dociągam z szafy rack, a kat 5e z rozdzielnicy, bo to ma służyć w zamyśle sterowaniu, czyli do automatyki.
Co do światłowodu, to będę wrzucał mikrorurkę do pomieszczenia gospodarczego ze ściany na zewnątrz do góry i po wiązarze do szafy rack. Tam będzie wszystko. Do salonu nic nie będę wrzucał, wszystko ma być w gospodarczym zamknięte - tak sobie wymyśliłem. No i mikrorurka chyba tylko zacznie się przy ścianie, może w jakiejś skrzynce na ścianie, a jak będę robił ogród to pociągnę sobie mikrorurkę drugi kawałek do płotu. Są złączki do mikrorurek, więc pewnie tak będzie największy sens robić.
Co do szafy multimedialnej, to nie wiem co tam miałoby być, bo to dla mnie oznacza szafę rack, a co do satelity to zrezygnowałem, nie chce mi się ciągnąć tych przewodów antenowych, bo i tak nie oglądamy telewizji od 8 lat...
Pozdrawiam!
Witam mam pytanko czemu dawałeś po dwa kable od internetu do gniazda ? Muszą być 2 ? Bo mam dylemat z tym
Cześć! Możesz dawać jeden. Ja dałem dwa dlatego, że więcej może się przydać, a idą obok siebie, więc nawet łatwo się prowadzi, a dwa, że jeśli się nie wykorzysta od razu, to może posłużyć za awaryjny gdyby coś tam się zdarzyło z pierwszym. Choć bardziej będzie służył jako dodatkowy. Do jednego gniazdka podłącza się dwa przewody (choć pewnie znajdziesz też takie gniazdo na jeden przewód), z czego po stronie routera będzie na początku podłączony pewnie tylko jeden w niektórych pomieszczeniach, a w niektórych od razu dwa - zgodnie z przeznaczeniem. Pozdrawiam!
mogę spytać jakie wymiary mają okna w małych pokojach oraz to podłużna w kuchni ? wiem że w którymś filmie mówiłeś ale nie mogę tego znaleźć ,dziękuję :)
Cześć! W pokojach 140x230, w jadalni 450x105, w kuchni 230x230. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie dziękuję za odpowiedź ;) oglądam i podziwiam za wytrwałość :) trzymam kciuki i życzę powodzenia
@@WnaszymStylu Dziękujemy, pozdrawiam!
Trochę przekombinowałeś chcąc mieć to w jednej rurce :)
Cześć Piaskownico! No można było to w dwóch puścić ostatecznie, chociaż wtedy lepiej w dwóch 37-kach a takich rur nie posiadałem, ale zmieściły się więc pchałem do końca. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Powiedz mi jeszcze w jaki sposób mierzyłeś ile kabla Ci potrzeba, znaczy konkretne odcinki... jak było na którymś filmie to sorki, nie wyłapałem
@@piaskownica7648 Ja ogólnie to mam projekt domu narysowany w programie graficznym i tam sobie wszystko projektuję na spokojnie i też robię pomiary takie w miarę dokładne. Rysuję sobie czasem rury i wymierzam żeby na budowie tego nie robić. Tutaj masz przykład takiego planu z punktami elektryki: szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/instalacja-elektryczna-punkty.jpg
@@ProgramistaNaBudowie no teraz to mnie zaciekawiłeś ... co to za program, tańszych nie było?Poproszę odcinek albo trzy jak się takie rzeczy planuje i rysuje
To jest zwykły program do grafiki 2d, nic wymyślnego. Po prostu w nim kiedyś robiłem rzut poziomy dla architekta i tak zostało już, rysuję sobie w nim, projektuję. Akurat ja używam www.sketch.com/, natomiast będzie dobry każdy program, który ma warstwy. Darmowy Inkscape też się powinien nadać. Myślałem by nagrać taki odcinek jak ja tam działam sobie w tym programie i w czym mi pomaga.
O tu masz dla przykładu jak to u mnie wygląda: szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/projektowanie.png
Mam tam kilka wersji aranżacji, różne warstwy instalacji, nad którymi myślałem, rozdzielnica, ustawienie obiektów na działce, schematy warstw na dachu czy ocieplenia stropu. W zasadzie wszystko co robiłem lub będę robił w najbliższym czasie.
przewodów jak w galerii handlowej 👌👍
Ludzie mówią, że tyle co w szpitalu, ale może rzeczywiście :)
Też mam u siebie Madexa cat.6, AWG 23, ale ftp ekranowany - nie mogłem doczytać, ale u Ciebie to chyba utp? Idziesz w UniFi, czy coś innego? Ja mam u siebie access pointy UniFi - głównie ze względu na obsługę vlanów w SSID(LAN, Guests, IoT). Także ładnie wygląda na suficie takie ufo ;]. Do tego kamery UniFi G4 Pro nad drzwiami wejściowymi i 4 sztuki UniFi G4 Bullet na rogach domu w podbitce, żeby każda kamera widziała siebie nawzajem. Zasila to switch PoE UniFi i jako rejestrator do kamer to UniFi Dream Machine Pro, lecz sam UDMP robi tylko za rejestrator a za router/serwer robią dwie maszyny z OpenBSD(CARP+pfsync) redundatnie master/slave.
Cześć emigrus! Poszedłem w UTP. Czytałem, czytałem i stwierdziłem, że wezmę UTP. Instalacja położona z dala od instalacji elektrycznej, krótkie odległości, nic tu się dziać nie będzie. Rozważam właśnie UniFi lub TP-Link z naciskiem na ten drugi. Oglądałem jakiegoś pana, który się zna na tych sprzętach, robił porównanie punktów dostępowych i innych sprzętów to w sumie wychodzi jak dla mnie, że oba rozwiązania można dostać w podobnej cenie i oferują praktycznie to samo, nie wspominając o interfejsie, który jest identyczny u obu choć wiadomo kto od kogo :)
Póki co nic nie kupuję bo mam jeszcze sporo czasu, ale mam rozpoznany temat co do sprzętu jaki potrzebuję i jak tylko zdecyduję czy jedna czy druga marka to będę się zaopatrywał. 5 punktów dostępowych, 5 kamer, switch zarządzalny 24 porty, router i modem do LTE żeby wyciągnąć te 60-100 Mb i będzie tak jak potrzebuję. Co do tego "ufo", to ja w pracy się naoglądałem tych AP od UniFi i mi się bardziej podobają te od TP-Link. Temat jeszcze otwarty u mnie.
Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Zdajesz sobie sprawę, że tp-link to chiński produkt? Nie mylić z produktem wyprodukowanym w Chinach, bo to dwie różne rzeczy. Jak dla mnie tp-link to elektrozłom. Sam mam jeszcze zarządzalnego switcha T2600G-28TS, który działa do dziś - LAG, vlany i inne bzdury. Problemów z nim nie miałem, ale to sprzęt taki sobie. Doczytaj, czy tp-linkowe ap-ki umieją, albo dobrze sobie radzą z roamingiem między sobą 803.11r. Nie miałem nigdy do czynienia z ap tp-linka, więc nic tu nie powiem. Co z monitoringiem? Jak dla mnie Hikvision, czy Dahua to chiński elektrozłom. To tylko moje zdanie.
Wiesz, ja to się tak nie znam na sprawach sieciowych, więc będę posiłkował się tym co opowiadają ludzie, którzy się znają :) Oglądałem to porównanie 2 godzinne u faceta, który gada jakby się znał na temacie i wyszło z tego, że z tych dwóch AP (UniFi LR vs EAP 660 HD) to bierz, które się tobie podobają i mają lepszą cenę: ruclips.net/video/MPGnpzMFkFc/видео.html U mnie w domu akurat wystarczą dwa AP EAP 620HD i o nich myślę i też o nich wspominał gość porównując do wersji UniFi bez LR.
Monitoring, nie wiem teraz. Będę się zastanawiał kiedyś. Na teraz tylko skrętki, a kiedyś poczytam więcej. Kamery IP jakieś i rejestrator, ale jakie i co to nie było czasu usiąść i pomyśleć.
@@ProgramistaNaBudowie Bierz pod uwagę to, że w domu dobrze mieć wszystko w jednym ekosystemie. Przeanalizuj wszystko, także to co ma być w przyszłości.
Co masz na myśli? W przypadku TP-Link to myślałem wziąć wszystko z tej firmy bo mi tam fajnie przypasował asortyment akurat i do tego jest ten cały kontroler omada i wszystko zarządzalne z tego kontrolera. Pod tym względem ma to wszystko sens dla mnie.
hej, będziesz robił u siebie rekuperację ?
Cześć Bartłomiej! Tak, będę wykonywał instalację wentylacji mechanicznej. Planuję w tym roku. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie super, mam nadzieje ze to pokażesz i powodzenia:)
Dzięki!
Do pompy/pieca dałeś jeden lan ? Ładowarka samochodu też może być podpięta przez lan. Można przez wifi ale co kabel to kabel ;-)
Z tego co pamiętam to miałeś robić wszystko na KAT 7. Skąd zmiana na kat 6 ? ;-)
Cześć Robert! Jeszcze nic nie dałem do sterowania ogrzewaniem. Puszczę tam przewód tylko dlatego, że jest tani, do źródła ciepła mam blisko i pewnie mi zostanie coś przewodu, chociaż mam mieszane uczucia. Podobno najważniejsze, to móc sterować siłownikami podłogówki i zostawić źródło ciepła żeby działało po swojemu i zapewniało ustawioną temperaturę wody - w końcu są tam krzywe grzewcze i jakieś inne skomplikowane nastawy. Automatyka wie o temperaturze pomieszczeń i wie kiedy otworzyć obieg grzewczy, a źródło grzeje wodę do temperatury takiej jaka jest odpowiednia dla układu, tam nie za bardzo jest co zmieniać z tego co rozumiem. Producenci też niezbyt chętnie umożliwiają sterowanie tymi urządzeniami, może dlatego, że jest w tym mało sensu? Nie znam się.
Do garażu obecnie to tylko przygotuję arot na przewód zasilający oraz drugi na kilka skrętek. Kiedyś będę myślał co warto tam sterować. Przewód zasilający będzie szedł 5x6 mm2, już mam kupiony, a co dalej to przyszłość pokaże.
Skrętki nigdy nie chciałem kłaść kat 7. Od początku szedłem w kat 6 dla sieci domowej i kat 5e dla automatyki.
Pozdrawiam Robercie!
@@ProgramistaNaBudowie nie chodizło mi o sterowanie ale o dostep tych urzadzeń do neta po kablu ;-)
To coś pomieszałem z tą 7mką ;-)
Powodzonka.
A w jakim celu warto by mieć dostęp np. do pompy ciepła po kablu czy wifi?
@@ProgramistaNaBudowie Jak Ci żona powie żeby podnieść temperaturę wody to nie będziesz musiał lecieć do niego tylko zrobisz zdalnie ;-)
O LANie do falownika jeszcze zapomniałem, o ile przewidujesz PV
Żona, tak jak i ja przyzwyczaimy się do jednej temperatury i nie będzie trzeba zmieniać. Ta nastawa jest niezależna od pory roku jak by tak się zastanowić. Tak podchodząc realnie, to myślę, że wyczujemy temperaturę wody w kilka kąpieli i nikt tam już nie będzie chodził ustawiać.
jakis pilot bym w tych peszlach puscil, choc tak ciasno ze pewnie juz kolejnych nie przepchasz :) Super robota, jeszcze nigdy nie widzialem tak zrobionej instalacji. Zaden fachowiec by ci tego tak dokladnie nie zrobil
Cześć! Tam już żadnej skrętki nie wciśniesz, nie ma szans ;) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Te przewody są ekranowane? O ile nie można spodziewać się problemów w przyszłości związanymi z zakłóceniami połączenia
Cześć Michał! Dlaczego tak uważasz? Czytałem o tym całym Alien Crosstalk i problem ten mnie nie dotyczy. Oraz tylko połowa z tych przewodów będzie podłączona do urządzeń końcowych. Pozdrawiam!
Moim zdaniem ten problem może wystąpić i lepiej się zabezpieczyć na taki wypadek. Lepiej teraz dopłacić kilka złotych na przewody ekranowane niż późnej żałować.
@@michadaniluk7604 jeśli przewodu ekranowanego nie udzielisz odpowiednio to będziesz miał więcej problemów niż byś dał zwykły kabel utp
Którą kategorie skrętki użyłeś i czy myślałeś już jaki sprzęt użyjesz aby to wszystko spiąć?
Cześć Mariusz! Użyłem skrętkę Madex Kat 6. Wstępnie mam policzone zapotrzebowanie na 1x Router, 1x Switch zarządzalny 24p, 2x Switch PoE+ 8p, 2 punkty dostępowe wewnętrzne i 2 zewnętrzne, a także kontroler do tego wszystkiego. Interesuje mnie sieć 1 Gb. Do czasu podjęcia decyzji mam jeszcze sporo czasu, ale głównie to rozważam TP-Link lub Ubiquiti. Robiłem mały research, oglądałem mądrych ludzi na RUclips i obecnie w tej kategorii sprzętów SoHo takich do małego biura czy pracy zdalnej w domu, to są to bardzo porównywalne rozwiązania w zbliżonych pieniądzach.
Rozglądam się też za porządnym modemem LTE z anteną, do którego można się wpiąć po skrętce, który ma agregacje 2-3 pasm, które można wybrać ręcznie i te inne bajery żeby wyciągnąć dobre prędkości, bo czy będziemy mieć światłowód i kiedy to nie wiem. W okolicy wyciągają na zwykłych modemach zainstalowanych pod dachem 60 Mb/s więc wynik jest fajny.
Pozdrawiam!
Mam sieci na ubi pod opieką i niekiedy czuje się jak bym był beta testerem, darmowym oczywiście 😂 LTE zewnętrzne to mikrotik, jako AP tplinki Eap mogą być , jako standalone lub pod controller Omada.
@@TheDesmoo Cześć! Już prawie zamawiałem antenę Mikrotik LHGG LTE6, ale ona podobno nie jest wcale taka fajna, chyba że piszesz o innej chociaż prędkości podobno wyciąga dobre, ale są też lepsze z lepszym grupowaniem pasm niż w tym mikrotiku. Są podobno lepsze sprzęty w tej cenie lub podobnej, ale nie miałem czasu czytać i na tą chwilę nie zamówiłem nic ostatecznie.
@@ProgramistaNaBudowie wstrzymaj się z zamawianiem do czasu rozruchu, LTE bez testów w terenie ciężko dobrać, a tak to 14 dni zwrot i testujemy. Mam takie mikro i słabsze lte5 i powieszone działają raczej bezobsługowo. Masz tam tak daleko bts że zewenetrzny LTE jest potrzebny?
@@ProgramistaNaBudowie niekiedy lepiej stabilne 4G niż gubiące pakiety uber szybkie LTE .
Dużo łatwiej byłoby Ci przeciągnąć gdybys użył żelu do przeciągania kabli. Daje poślizg i jednocześnie chroni izolacje przewodu przed przetarciem.
Cześć Krzysztof! Dzięki za poradę, nie wiedziałem, że istnieje taki żel. Przy przeciąganiu przewodu upewniałem się czy izolacja jest cała po obu stronach i aby krawędzie otworów w rurze nie były ostre. Pozdrawiam!
Wszystko ładnie, jednego na pewno Ci zazdroszczę, mianowicie zaplanowania wszystkiego i że masz czas aby wszystko sobie zrobić jak sobie wymarzyles. U nas było z goła inaczej, elektryk niby wszystko podpowiadał i nawet niczego nam nie brakuje ale jednak jestem przy wykańczaniu i bez przeróbek się nie obyło, niby strasznie wkurzające jak musisz coś przerabiać ale człowiek lepiej się czuję jak ma po swojemu! Z drugiej strony nie zazdroszczę Ci budowania w tych nieprzewidywalnych czasach a jedyne co można przewidzieć to drożyzna, a więc cieszę się że owe podwyżki dotknęły mnie w powiedzmy 10%.
Cześć! Wziąłeś elektryka, to przynajmniej masz jako tako :) Ja się cieszę, że ostatecznie nie wziąłem elektryka, ponieważ z pewnością bym nie miał tak rozbudowanej instalacji. Robota by szła tak szybko, że niemiałbym czasu się zastanawiać nad tym gdzie co dać tylko pewnie musiał posłuchać propozycji elektryka. Nie wiem jak w tej kwestii radzą sobie ludzie zlecający całą budowę żeby mieć przemyślany projekt w momencie gdy na budowę wchodzi fachowiec. Trzeba ciągle coś zamawiać, płacić, uzgadniać z innymi ekipami kolejne prace, a nie ma czasu na pomyślenie. No i jak jest pozwolenie na budowę to musi być ogień na początku by szybko kończyć budowę więc jest ciśnienie. A u mnie to w miarę na spokojnie można usiąść pomyśleć. Z tą drożyzną to wszystko przede mną, bo tak to jeszcze było normalnie w moim odczuciu. Zobaczymy następne duże zakupy jak to będzie. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Super! Mam pytanie, dlaczego stosujesz aż 6 skrętek pod stolik TV? Doprowadzasz po 2 skrętki do pokojów?
Cześć! Jest kilka skrętek więcej niż potrzebuję. Gniazda są podwójne, więc będą 3 gniazda po dwa. Nigdy nie wiadomo. Zapewne nie wszystkie będą podłączone do routera, chyba, że zajdzie potrzeba. Docelowo 3-4 sztuki będą wykorzystane. Do pokojów doprowadzam 2x po dwie skrętki, czyli 4 skrętki. Po dwie na ścianę, gdzie być może stanie jakieś biurko. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowiedzięki! A czy robisz jakąś automatykę? Ja z racji iż jestem automatykiem robię sterowanie na PLC ;)
Tak, będę montował Ampio. Niebawem zaprezentuję nasze moduły i przedstawię projekt. Opowiadałem o tym trochę w odcinku 79. Tez chciałem PLC od Wago PFC200 ale zmieniłem zdanie i idziemy w otwarte ale komercyjne rozwiązanie.
@@ProgramistaNaBudowie dzięki i pozdrawiam :)
Jako sieciowiec... Me gusta !!! :)
Cześć! No i fajnie. Dzięki za komentarz i pozdrawiam! :)
Nie lepiej było iść tymi kablami podłogą? Miałbyś dużo mniejsze szanse uszkodzenia przewodów podczas wiercenia.
Cześć Grzegorz! Zapewne zminimalizowałoby to szanse na przewierceniu przewodów. Natomiast jak obejrzysz inne filmy i zobaczysz jak idzie instalacja wodna, to gdybym położył wodę i sieć/prąd po podłodze to nie miałbym gdzie styropianu układać w pomieszczeniu gospodarczym. Nie widzę powodów do obaw co do wiercenia. Przewody kładzione były od poziomicy i przy każdej grupie przewodów jest zdjęcie względem narożnika ściany i zmierzona jest szerokość grupy. Moim zdaniem nie ma co się martwić na zapas :) Pozdrawiam!
Jest się czym martwić, wiem to z życia:). Przewaliłem jednym wierceniem kabel od neta i TV - puściłem je w jednym peszlu:(. Miałem wszystko wymierzone ale kinkiet miał być idealnie na środku i powinienem mieć zapas ok 1,5 cm do kabla i dupa brakło tego 1,5 centymetra:). Najprawdopodobniej od strony której był pomiar poszedł grubszy tynk. Generalnie fajnie się Ciebie ogląda (wyglądasz na otwartego człowieka), a każdą robotę można zrobić na wiele skutecznych sposobów. Powodzenia!
@@grzegorzbanka9068 Życie życiem jak to się mówi :) Istotnie, na różne sposoby można zrobić każdą robotę. Zrobisz przewody w podłodze i będzie tak samo dobrze jak w ścianie, albo nawet i lepiej :) Dzięki i pozdrawiam!
wow!
Dziękuję za komentarz!
z AP to całą wioskę ogarniesz
No właśnie chyba nie do końca, bo jak się okazuje, one nie mają aż takiego zasięgu. Na podwórko starczy jak znalazł. Tak jak u ciebie 5000 m2, to nie sądzę, że taki jeden czy dwa by ogarnęły tam w ostatniej części działki. Oraz punkt dostępowy na ogrodzie po jednej stronie domu nie ma sięga na ogród po drugiej stronie domu. Taka ciekawostka :)
👍
Cześć Paweł, dzięki za komentarz, pozdrawiam!
Tych kabli to tak nawalone że jak nie trafisz w któryś podczas wiercenia to spory sukces
Cześć Rafał! Ale powiedz, kto wierci 30-50 cm od podłogi czy do 30 cm pod sufitem wiedząc, że w tym obszarze idą przewody? Odpowiadam: nikt, kto wie, że tam idą przewody. A ja to wiem :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie wiesz jak jest niby każdy wie że są przewody a dość często zdaza się je przewiercić jesteśmy tylko ludźmi każdy ma prawo mieć gorszy dzień czy się zapomnieć ale nic nie pobije gościa widziałem zdj. Kolkowali styropian na elewacji i naprawdę niewiem jak można mieć słaby dzień żeby wziąć 50cm wiertlo do dybli w środku tynki i gdzie dybel tam tynk w środku odspojony od sciany a dyble od siebie co jakieś 50 cm wyobrażasz to sobie